Facebook Google+ Twitter

Krakowskie wakacje kulturalne. Część szósta

Na zakończenie wakacyjnego cyklu jedno muzeum i trzy galerie. Spora dawka Wyspiańskiego, wizje „co by było, gdyby”, powrót do lat 20. i 30. XX wieku i krakowskie rzygacze.

Na początek: Collegium Maius. Wchodząc przez bramę dochodzi się do dziedzińca ze studnią, do której, jak do każdej studni, można próbować wrzucać monety w najróżniejszych intencjach. Wchodząc po schodach i okrążając cały dziedziniec dobrze jest, zamiast w dół, spojrzeć w górę: na wyrzeźbione w sklepieniu wzory. Albo jeszcze wyżej, na rzygacze – czyli zakończenia rynien w kształcie wykrzywionych głów-smoków. Natomiast schodząc niżej, do podziemi, można obejrzeć interaktywną wystawę, podobną do tej w Muzeum Inżynierii Miejskiej, jednak z zupełnie innymi urządzeniami.

Niedaleko, bo na ulicy św. Tomasza, w Galerii ZPAF i S-ka prezentowane są kolaże Jana Dziaczkowskiego. Autor spróbował znaleźć odpowiedź na pytanie jak wyglądałaby Europa, gdyby nie było żelaznej kurtyny. I znalazł. Według artysty to pomarańczowe bloki na Pizza di Spagna w Rzymie, budynek z twarzą Lenina tuż pod akropolskim wzgórzem Atenach, plac Concorde w Paryżu otoczony mrówkowcem czy szare dziesięciopiętrowce na Picadilly Circus w centrum Londynu. Keine Grenze. Te i wiele innych wizji ujętych w formie kolaży do 11 października w galerii ZPAF i S-ka.

Natomiast do końca sierpnia w Pawilonie Wyspiańskiego można zobaczyć dwie wystawy: prace Danuty Dąbrowskiej - Siemaszkiewicz nawiązujące kompozycją, stylem i kolorami do lat 20. i 30. ubiegłego wieku oraz zbiór portretów i autoportretów Stanisława Wyspiańskiego. Komu mało, może odwiedzić Bunkier Sztuki: tam, na wystawie „Ok.! Wyspiański” pokazywane są prace współczesnych artystów (m.in. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Tadeusza Kantora, Aleksandra Janickiego) zainspirowane twórczością autora „Wesela”.

Collegium Maius. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Collegium_Maius_06.JPGMuzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius
ul. Jagiellońska 15
Godziny otwarcia: poniedziałek, środa, piątek: 10-14.20 (ostatnie wejście), wtorek, czwartek: 10-17.20 (ostatnie wejście), sobota 10-13.20, niedziele i święta: nieczynne.
Dziedziniec Collegium Maius. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Kraków_-_Collegium_Maius_-_Dziedziniec_01.JPGWystawy stałe: „od Librarii do Auli Jagiellońskiej”, „Świat zmysłów” – wystawa interaktywna, całości ekspozycji Muzeum Collegium Maius (zwiedzanie tylko o 13).
Ceny: bilet ulgowy 5, 6 lub 12 zł (w zależności do wystawy), normalny: 7, 12 lub 16 zł. We wtorki od 15 do 18 wstęp do muzeum bezpłatny.

Dodatkowe: zwiedzanie z przewodnikiem dla grup nie większych niż 20 co 20 minut. O szczegóły i rezerwacje trzeba pytać w kasach lub pod numerem telefonu 012 663 13 07. Informacje również na stronie internetowej. Najbliższe stojaki rowerowe na placu Szczepańskim lub pod Collegium Novum. W podziemiach kawiarnia.

Galeria Sztuki Współczesnej – Bunkier Sztuki
pl. Szczepański 3a
Bunkier Sztuki w sieci
Godziny otwarcia: poniedziałek: nieczynne, wtorek-niedziela 11-18, czwartek 11-20.
Wystawy: „Moja matka nie jest boska” (do 31 sierpnia), „Ok.! Wyspiański” (do 14 września), „Justyna Koeke” (do 26 października), „Lidia Krawczyk i Wojtek Kubiak” (do 26 października), „Shinji Ogawa” (do 23 października).

Dodatkowe: stojaki rowerowe na placu Szczepańskim, kawiarnia przed bunkrem.

Pawilon Wyspianski 2000 na placu Wszystkich Świętych. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Pawilon_Wyspiański_2000,_Kraków.JPGPawilon Wyspiański 2000
pl. Wszystkich Świętych 2
Godziny otwarcia: codziennie od 9 do 19.
Wystawy: „Etiudy Art Deco – wystawa prac Danuty Dąbrowskiej-Siemaszkiewicz” (do 30 sierpnia), „Autoportrety i portrety Stanisława Wyspiańskiego” (do 31 sierpnia)
Ceny: na obie wystawy wstęp wolny.

Dodatkowe: stojaki rowerowe pod Pawilonem oraz przed Urzędem Miasta znajdującym się obok.

Galeria ZPAF i S-ka
ul. św. Tomasza 24
Galeria ZPAF i S-ka w sieci
Godziny otwarcia: poniedziałek-sobota: 12-18, czwartek: 12-20.
Wystawa czasowa: „Jan Dziaczkowski - Keine Grenze” (do 11 października).

Dodatkowe: najbliższe stojaki rowerowe na placu Szczepańskim, rynku głównym lub na ulicy Sławkowskiej.

Część 1
Część 2
Część 3
Część 4
Część 5

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

no to największy plus za cały cykl na koniec;-)+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.