Facebook Google+ Twitter

Krakowskie wakacje kulturalne. Część trzecia

Do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa należy najstarsza synagoga w Polsce, wieża na rynku głównym odchylona pół metra od pionu oraz budynek położony przy placu zapełnionym metalowymi krzesłami…

Muzeum Historyczne

Wieża ratuszowa na krakowskim rynku. / Fot. Asia MentelTrasę Muzeum Historycznego najlepiej jest zacząć od Barbakanu, położonego pomiędzy placem Matejki a Bramą Floriańską. Po jego zwiedzeniu, czy to od wewnątrz, czy tylko z zewnątrz, można przejść wzdłuż murów obronnych albo ulicą Pijarską, albo z drugiej strony: plantami.

Ratusz, trzeci najczęściej fotografowany budynek Rynku Głównego, zaraz po Sukiennicach i Kościele Mariackim, nie mógłby chyba być oddziałem innego muzeum, jak właśnie historycznego. Odchylony ponad pół metra (55 cm) od pionu budynek to tak naprawdę tylko wieża ratuszowa z zegarem. Jednak chcąc zsynchronizować swój zegarek trzeba najpierw dokonać wyboru: czy ustawić go według tego odmierzającego czas na wieży ratuszowej, czy według tego na wieży mariackiej: różnica między nimi wynosi około minuty, przy czym pierwszy zawsze odzywa się hejnał. Na rynku znajduje się jeszcze jeden oddział Muzeum Historycznego: Pałac Krzysztofory, gdzie do 14 września można oglądać obrazy, grafiki i rzeźbę począwszy od sztuki socrealistycznej, metaforycznej, kolorystów, a kończąc na abstrakcji i nurtach niezależnych.

Ale zbiory Muzeum Historycznego to nie tylko obrazy, rzeźby, grafiki. To też meble, odtworzone mieszkania, pokoje. Jak w kamienicy Hipolitów na placu Mariackim albo w Zwierzynieckim Salonie Artystycznym, oddalonym co prawda od rynku, ale za to z dobrym połączeniem autobusowym i bezpłatnym wstępem we wszystkie dni otwarcia muzeum.

Będąc na Kazimierzu warto wejść do Starej Synagogi, najstarszej w Polsce. Usytuowana jest przy ulicy Szerokiej, która ulicą pozostaje tylko z nazwy: w rzeczywistości jest to duży plac, obecnie wypełniony autami i przypominający trochę parking miejski, choć miasto pracuje już nad uchwałą uniemożliwiającą wjazd samochodów na ten teren. Z kolei na placu Bohaterów Getta nie ma ani jednego auta. Są za to krzesła, mnóstwo krzeseł. Mało który turysta, a może i nawet mieszkaniec Krakowa wie, do czego mają służyć. Są one pomnikiem upamiętniającym mieszkańców getta: po jego likwidacji opróżniano mieszkania, a znalezione w nich krzesła wyrzucano właśnie na plac. W Aptece pod Orłem w soboty i niedziele odbywają się bezpłatne pokazy filmu Bernarda Offena opowiadającego historię mężczyzny ocalałego z getta i pięciu hitlerowskich obozów. Na ulicy Pomorskiej znajduje się Dom Śląski – dawna siedziba Gestapo z celami, w której przetrzymywano i torturowano przywożonych tu więźniów.

Pałac Krzysztofory. / Fot. Asia MentelPałac Krzysztofory
Rynek Główny 35
Godziny otwarcia: poniedziałek i wtorek: nieczynne, środa-niedziela 10 - 17.30.
Wystawa czasowa: „Sztuka krakowska po 1945 roku. Ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa” – do 14.09.
Ceny: bilet normalny 8 zł, ulgowy 6 zł, rodzinny 16 zł, grupowy (dla szkół) 4,50 zł.
Dodatkowe: najbliższe stojaki na rowery znajdują się na Rynku Głównym, przy wylocie ulicy św. Jana lub na placu Szczepańskim (trzeba iść ulicą Szczepańską, przy której znajduje się muzeum, do końca).

Barbakan. / Fot. Asia MentelMury obronne, Barbakan, Ratusz
ul. Basztowa, ul. Pijarska, Rynek Główny
Godziny otwarcia: codziennie od 10.30 do 18.
Zwiedzanie: najlepiej rozpocząć od Barbakanu, znajdującego się naprzeciwko Bramy Floriańskiej, dalej iść wzdłuż murów obronnych ulicą Pijarską lub Basztową. Można je zobaczyć z zewnątrz, ale można też po nich przemaszerować po zakupieniu biletu. A na koniec wieża ratuszowa na Rynku Głównym, gdzie do 30 września można zobaczyć wystawę z okazji 750-lecia lokacji miasta Krakowa: „Lokacja Krakowa. Przeszłość – teraźniejszość – przyszłość”.
Ceny: bilet normalny 6 zł, ulgowy 4 zł, grupowy (szkolny) 3,50 zł, rodzinny 12 zł. Nie ma dni wstępu wolnego. Można też kupić bilet łączony upoważniający do wstępu do Barbakanu i Murów Obronnych oraz na wystawę stałą w oddziale Celestat (o nim niżej) – bilet ważny jest tydzień.
Dodatkowe: Za fotografowanie wewnątrz murów obronnych, Ratusza czy Barbakanu trzeba zapłacić – 10 zł. Ale równie dobrze można zrobić zdjęcia z zewnątrz, nie płacąc nic. Stojaki rowerowe obok Ratusza: na płycie rynku głównego naprzeciwko kawiarni Vis-a-vis oraz Kina pod Baranami. W Ratuszu mieści się informacja turystyczna (wejście od strony schodów z lwami).

Mury Obronne od ulicy Pijarskiej. / Fot. Asia MentelCelestat
ul. Lubicz 16
Godziny otwarcia: poniedziałki i niedziele: nieczynne, wtorek - sobota i 2. niedziela miesiąca: 9.30 - 17.
Wystawa stała: „Z dziejów Krakowskiego Bractwa Kurkowego” – wystawa podzielona na cztery sale: zbrojownię, skarbczyk, Salę Strzelecką oraz Salę Bracką.
Ceny: bilet normalny 6 zł, ulgowy 4 zł, grupowy (szkolny) 3,50 zł, rodzinny 12 zł.
Dodatkowe: Fotografowanie za dodatkową opłatą 10 zł. W przypadku grup można zwiedzać z przewodnikiem, jednak do biletu grupowego trzeba dopłacić 40 zł. Lekcja muzealna to koszt 80 zł od grupy, warsztaty – 100 zł od grupy (o szczegóły warsztatów i lekcji muzealnych trzeba pytać w kasie). Rowery można przypiąć do stojaków przed budynkiem Nafty i Gazu na ulicy Lubicz lub przed Centrum Biurowym Lubicz.

Kamienica Hipolitów
plac Mariacki 3
Godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, 2. niedziela miesiąca: nieczynne, środa - niedziela: 10 - 17.30.
Wystawa stała: „Mieszczański dom” – wystawa wnętrz z XVII wieku rozlokowana na dwóch piętrach kamienicy.
Ceny: bilet normalny 6 zł, ulgowy 4 zł, grupowy (szkolny) 3,50 zł, rodzinny 10 zł. W środę wstęp wolny.
Dodatkowe: Opłata za fotografowanie: 10 zł, oprowadzanie 40 zł + bilet grupowy, lekcja muzealna 80 zł, warsztaty 100 zł (o szczegóły warsztatów i lekcji muzealnych trzeba pytać w kasie).

Dom Śląski
ul. Pomorska 2
Godziny otwarcia: poniedziałek i niedziela: nieczynne, wtorek-sobota oraz 2. niedziela miesiąca: 10 - 17.30.
Wystawy stałe: Cele z inskrypcjami więźniów (w czasie drugiej wojny światowej kamienica na Pomorskiej była siedzibą Gestapo), "Kraków w latach 1939 - 1956".
Ceny: wstęp wolny.

Dodatkowe: Opłaty tylko za fotografowanie (10 zł), oprowadzanie (50 zł), lekcję muzealną (40 zł) i warsztaty (60 zł), o szczegóły warsztatów i lekcji muzealnych trzeba pytać w kasie.
Dodatkowe: Ulica Pomorska, równoległa do alei Słowackiego, jest przecznicą od ulicy Królewskiej, na której znajdują się stojaki rowerowe.

Apteka pod Orłem
plac Bohaterów Getta 18
Godziny otwarcia: poniedziałek 10 - 14, wtorek - niedziela 9.30 - 17.
Wystawy stałe: Apteka w getcie krakowskim. Pokazy filmu Bernarda Offena „Trylogia ocalonego z krakowskiego getta i pięciu hitlerowskich obozów” (bezpłatne pokazy filmu w weekendy o godzinie 11, inne terminy do ustalenia – trzeba pytać w kasie).
Ceny: bilet normalny 5 zł, ulgowy 4zł, grupowy (szkolny) 3,50 zł, rodzinny 8 zł. W poniedziałki wstęp wolny.
Dodatkowe: Fotografowanie 10 zł, audioprzewodnik 10 zł, oprowadzanie 40 zł, lekcja muzealna 80 zł.

Stara Synagoga
ul. Szeroka 24
Godziny otwarcia: poniedziałek 10 - 14, wtorek - niedziela 9 - 17.
Wystawa stała: „Z dziejów kultury Żydów”.
Wystawa czasowa: „Artyści żydowscy w Krakowie 1873 - 1939” – do 31 października.
Ceny: bilet normalny 8 zł, ulgowy 6 zł, grupowy (szkolny) 4,50 zł, rodzinny 16 zł.
Dodatkowe: Audioprzewodnik 10 zł, oprowadzanie 40 zł, lekcja muzealna 100 zł, warsztaty 120 zł.

Zwierzyniecki Salon Artystyczny
ul. Królowej Jadwigi 41
Godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek i 2. niedziela miesiąca: nieczynne, środa - niedziela 9.30 - 17.
Wystawa stała: mieszkanie na Zwierzyńcu w początkach XX wieku.
Wystawa czasowa: wystawa malarstwa Elżbiety Łazowskiej – do 28 września.
Ceny: wstęp wolny.
Dodatkowe: Fotografowanie 10 zł.

Dzieje Nowej Huty
os. Słoneczne 16
Godziny otwarcia: poniedziałek, niedziela i wtorek po 2. niedzieli miesiąca: nieczynne, wtorek - sobota oraz 2. niedziela miesiąca 9.30 - 17.
Wystawa stała: „Kryptonim Gigant. Dzieje nowohuckiego kombinatu w latach 1949-1958”.
Ceny: bilet normalny 4 zł, ulgowy 3 zł, grupowy (szkolny) 3 zł, rodzinny 8 zł. W środy wstęp wolny.
Dodatkowe: Audioprzewodnik 10 zł, oprowadzanie 40 zł, lekcja muzealna 80 zł, lekcje w terenie 90 zł.

Część pierwsza
Część druga

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

plusior;-))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.