Facebook Google+ Twitter

Kraków.Tradycyjne Święto Rękawki 2013

Wesele słowiańskie z wróżbami pomyślności, wiedźmy wróżące, tańce wieszczek, bitwy Drużyny Wojów Wiślańskich – to tylko niektóre atrakcje, jakie czekają nas podczas Tradycyjnego Święta Rękawki pod Kopcem Krakusa.

 / Fot. plakatObchodzone od wieków Święto Rękawki od roku 2001 odbywa się pod Kopcem Krakusa. Impreza ma charakter średniowiecznego festynu, gdzie prezentowane są pokazy walk i uzbrojenia.
W roku 2013 tematem przewodnim imprezą są zwyczaje Słowian, więc będzie można obejrzeć m.in wesele słowiańskie z wróżbami pomyślności, wiedźmy wróżące, tańce wieszczek czy rekonstrukcję świątyni przedchrześcijańskiej.Odwiedzający festyn mogą obejrzeć także sceny z życia codziennego w tamtym okresie - wygląd osady, rzemiosło, zwyczaje i stroje. Kolejną atrakcją jest możliwość spróbowania potraw gotowanych według przepisów naszych przodków i zobaczenia jak wyglądały średniowieczne potyczki zbrojne.
Corocznie organizacją bitew w ramach na Tradycyjne Święto Rękawki zajmuje się Drużyna Wojów Wiślańskich oraz zaproszone przez nich grupy rekonstrukcyjne.
Rękawka związana jest z legendą o kopcu Kraka, usypanym przez miejscową ludność po śmierci króla. Podobno ziemię noszono w rękawach, i dlatego kopiec nazywano Rękawką. Pod kopcem Kraka w trzeci dzień świąt wielkanocnych (wtorek był kiedyś również dniem świątecznym) odbywał się odpust, a zamożni krakowianie zrzucali biedakom, zebranym pod wzgórzem, odpadki ze świątecznego stołu oraz drobne monety. Zwyczaj ten nawiązuje również do pogańskich obrzędów tzw. zaduszek wiosennych, które przypadały na czas przesilenia słonecznego.

Szczegółowy program na DK PODGORZE

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.