Facebook Google+ Twitter

Kraków-Wrocław. Konfrontacje II Grafika

Celem inicjatywy Kraków -Wrocław Konfrontacje II Grafika jest forma obserwacji tego, co do sztuki grafiki wnoszą czasy współczesne. A także próba odpowiedzi na pytanie : Jak wyglądać będzie dalsza droga grafiki ?

Tatuaż z Che Jacek Sroka / Fot. fot. M. PółtorakW Galerii Krypta u Pijarów można podziwiać prace krakowskich i wrocławskich grafików, które biorą udział w trzech wystawach w ramach inicjatywy Kraków-Wrocław. Konfrontacje II Grafika. Krakowska wystawa jest trzecim - po Wrocławiu i Brzegu -przystankiem na trasie konfrontacji. W ramach wydarzeń artyści, prócz eksponowania swoich dzieł, starają się poprzez ich oddziaływanie na odbiorcę zabrać głos w dyskusjach o sztuce.
Każdy artysta prezentuje odmienną technologię graficzną. Na wystawie możemy podziwiać techniki tradycyjne oraz druk cyfrowy.
Alegorie czasu, miłości i śmierci Anna Janusz - Strzyż / Fot. fot. M. PółtorakPrace zaprezentowane w Krypcie u Pijarów ujmuje we wspólne ramy jeden element -tematyka egzystencjalna. Bowiem w skład wystawy wchodzą obrazy, w których istotną rolę odgrywają filozoficzne akcenty, alegorie, a także pewien rodzaj "znaku czasów" jakim są ikony popkultury.
W warstwie artystycznej natomiast wyodrębnia się mocna barwa oraz precyzyjny światłocień. Jest tu abstrakcja i figura, a co najważniejsze jest przestrzeń. Owa przestrzeń postrzegana może być jako płaszczyzna osobistych rozważań odbiorcy lub jako sfera zainteresowań i możliwości grafiki jako sztuki dziś.
Węże i samoloty -Przemysław Tyszkiewicz / Fot. fot. M. PółtorakJest nią myślę, nie tylko rola dekoracyjna czy estetyczna, ale przede wszystkim określenie wkładu sztuk graficznych do dyskusji o terytoriach, które tradycyjnie sztuka komentuje lub którymi się inspiruje. Jak mówi Marcin Cziomer - kurator wystawy : Nie ma w tej materii obowiązujących kanonów i jedynie słusznych rozwiązań. Gdybym zatem miał określić jednym słowem tę wystawę, nazwałbym ja różnorodnością.
Wystawa nie ma także być formą deklaracji dotyczącej grafiki i jej miejsca w postmodernistycnzym świecie. Jak twierdzi Marcin Cziomer : skazane na fiasko jest podejmowanie nieudolnych prób zaszufladkowania grafików pod tym kątem. Pozostaje pozostawić to bez odpowiedzi i oddać się czystej przyjemności obcowania z grafiką.
Epitafium Narcyza - Marcin Cziomer / Fot. fot. M. Półtorak
Wystawa potrwa do 9 maja.
Informacja na
http://www.triennial.cracow.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.