Facebook Google+ Twitter

Krater na północy Łotwy nie powstał od uderzenia meteorytu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-27 08:40

Naukowcy badający w rejonie miasta Mazsalaca na północy Łotwy krater, o którym początkowo myślano, że powstał w wyniku upadku meteorytu, oświadczyli w poniedziałek, że była to mistyfikacja. Dół wykopano łopatą.

"To nie jest prawdziwy krater. On jest sztuczny" - powiedział Uldis Nulle z łotewskiego Centrum Środowiska, Geologii i Meteorologii. Dodał, że pierwsze, co pomyślał, kiedy w niedzielę wieczorem zobaczył szeroki na dziewięć i głęboki na trzy metry krater, to że powstał on w wyniku upadku meteorytu. Z dziury unosił się nawet dym.

Uldis i inni naukowcy badający wykop w świetle dziennym w poniedziałek stwierdzili, że jest on zbyt wąski, aby mógł być wynikiem upadku meteorytu.

"Jest sztuczny, wykopany łopatą" - ocenił geolog z Uniwersytetu Łotewskiego Girts Stinkulis.

Rzeczniczka policji Sigita Pildava oświadczyła, że na razie nie wiadomo, czy w tej sprawie zostanie wszczęte śledztwo.

Przedstawicielka straży pożarnej Inga Vetere poinformowała, że strażacy zostali zawiadomieni o upadku meteorytu w niedzielę wieczorem przez świadka. Dodała, że na miejsce wysłano wojsko, aby sprawdzić poziom promieniowania. Nie odkryto żadnego skażenia chemicznego czy radioaktywnego.

Eksperci spoza Łotwy oceniają, że uderzenie w Ziemię tak dużego meteorytu byłoby zjawiskiem niezwykłym. Większość spadających na Ziemię z przestrzeni kosmicznej obiektów spala się w atmosferze. Henning Haack z uniwersyteckiego Muzeum Geologicznego w Kopenhadze powiedział, że domniemany meteoryt musiałby mieć co najmniej metr średnicy, by spowodować krater tych rozmiarów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.