Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2367 miejsce

Krater Warkziz w oku satelity Sentinel

Jedno z tych fascynujących ujęć Ziemi z przestrzeni kosmicznej. Satelita teledetekcyjny Sentinel ukazuje kawałek Czarnego Lądu.

Krater Warkziz (Algieria) ESA id:365959 / Fot. ESAObraz pozyskany za pośrednictwem satelity, prezentuje część afrykańskich gór Atlas. Intrygujące wizualnie pasmo górskie to Antyatlas w saharyjskim regionie zachodniego pogranicza Algierii.

Antyatlas powstał wskutek kolizji bloków kontynentalnych, geolodzy uważają, że kiedyś te góry były wyższe niż Himalaje, ale uległy obniżeniu w wyniku erozji.

Ziemia tutaj jest w większości sucha i jałowa, jako że góry należą do saharyjskiej strefy klimatycznej. Niemniej daje się zauważyć koryta rzek, które zostały utworzone przez okazjonalny odpływ wody lub kiedy klimat był dużo bardziej wilgotny niż obecnie.

Okrąg w centrum obrazu to krater Warkziz (Ouarkziz); ok. 3,5 km średnicy. Uważa się, że do jego utworzenia przyczynił się upadek meteorytu, nie później niż 70 milionów lat temu, a więc w czasach kiedy dinozaury wciąż gościły na naszej planecie.

Zdjęcie zostało wykonane w dniu 9 marca przez satelitę Copernicus Sentinel-2A.


źródło: ESA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.