Facebook Google+ Twitter

Krav Maga, żyć bezpiecznie

Każdy z nas chce szczęśliwie przeżyć swoje życie. Jednym z aspektów szczęścia jest bezpieczeństwo, bo jak można być szczęśliwym czując nieustanny strach? Bezpieczeństwo może nam zapewnić między innymi Krav Maga.

 / Fot. PAP Piotr PolakZacznijmy od krótkiej historii tegoż systemu. Imrich Lichtenfeld urodził się w 1910 r. w Budapeszcie, ale młodość spędził w Bratysławie. Był Żydem. Jego ojciec Samuel prowadził szkołę ju-jitsu, w której to uczył się walki młody Imrich. Gdy Hitler doszedł do władzy ulice Bratysławy, stały się bardzo niebezpieczne dla Żydów z racji urzędujących tam bojówkarzy. Lichtenfeld szybko przekonał się, że techniki, których go nauczono nie sprawdzają się w realnej walce z napastnikiem nie mówiąc już o całej grupie. Imrich Lichtenfeld na bazie swojego doświadczenia stworzył własny system, dobierając ekstremalnie skuteczne techniki i specyficzną metodę nauczania. Tworzył system realnej samoobrony, którą nazwał Krav Maga.

To nie jest sport


Warto wspomnieć o jednej zasadniczej kwestii - Krav Maga nie jest sztuką walki, ani sportem. Tutaj nie ma zasad fair play, nie ma walki na punkty i nie ma skupiania się na jednym przeciwniku. Jedyną zasadą Krav Magi jest unikanie niebezpiecznych miejsc, a w ostateczności szybkie znokautowanie przeciwnika/ów i oddalenie się z miejsca incydentu.

Realizm


Co wyróżnia system od sztuk walki ? Przede wszystkim jego prostota i wzmacnianie podstawowych odruchów obronnych, które ma każdy człowiek. Ponadto nastawienie na walkę z wieloma agresorami w autobusie, windzie, pomieszczeniu, w nocy, w dzień. Na treningach ćwiczy się różne scenariusze, w różnych sytuacjach i miejscach. Krav Maga pokazuje jak bronić się stojąc i leżąc, jak bronić się przed pałką i nożem, jak walczyć na przestrzeni otwartej jak i zamkniętej. Tutaj jest 100 proc. realizmu. Nikt nie obiecuje powalenia 10 agresorów z nożami bez zmęczenia.

Ćwicząc obronę przed nożem można stwierdzić, że przecież on i tak prawdopodobnie rozetnie mi rękę. Powiedzenie tego trenerowi równa się takiej odpowiedzi: "Rękę sobie zaszyjesz, ale nie będziesz miał noża w sercu". Ale o to chodzi. Chodzi o zminimalizowanie zagrożenia utraty życia lub kalectwa. Świadomość, że mam lepszą kondycję i wiem co zrobić w sytuacji zagrożenia ułatwia życie. Wyzbywa nieprzyjemnego lęku, który przeszkadza szczęśliwie żyć.

Sposób na życie


Warto wspomnieć, że Krav Maga oprócz umiejętności walki dostarcza też przyjemność. Kontakt z ludźmi, wspólne obozy, wakacyjny i zimowe, różnego rodzaju seminaria, zloty itp. Ostatnio w Krakowie odbył się VII Wielki Zlot Kraverów, na których spotkało się ponad 300 osób. Dlatego Krav Maga to sposób na życie lepsze, ale i ciekawsze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

W takim razie pojawia się pewna nieścisłość. Działalność Mossad'u datuje się oficjalnie na kwiecień 1951 roku, podczas gdy twórca krav magi Imrich Lichtenfeld zaczął składać swój system już przed rokiem 1940 i robił to w celu skutecznej obrony przed bojówkami. A zatem system zaczął się tworzyć ponad 11 lat przed utworzeniem Mossad'u. Co więcej system rodził się wtedy kiedy nie było nawet państwa Izrael, a przecież Mossad to służba specjalna tegoż kraju. Dlatego krav maga nie mogła być tworzona na potrzeby Mossadu, mogła być ewentualnie modyfikowana na potrzeby organizacji.

Podsumowując, wg. pana Mariusza krav maga to produkt na zamówienie Mossad'u z czym nie mogę się zupełnie zgodzić i nie zgodzi się wielu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Autor nie przedstawia ważnej kwestii. Otóż system Krav Maga został stworzony na potrzeby Mossadu, a głównie dla służących tam kobiet. Jego uniwersalizm sprawił, że zaczęli stosować go też masowo mężczyźni. Głównym założeniem tego systemu, jest idea przeżycia za wszelką cenę, stąd wszystkie chwyty dozwolone. To jeden z najbrutalniejszych systemów walki i nie ma tu miejsca na przyjemności jak pisze Autor. Skąd to wiem? Z racji do niedawna wykonywanego prze zemnie zawodu, trenowałem między innymi Krav Magę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.