Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23009 miejsce

"Krawiec" na scenie Teatru Polskiego w Poznaniu

„'Moda rządzi nami' - mówi w sztuce Mrożka tytułowy Krawiec i są to słowa uświadamiające nam, że każdy z nas jest poddany presji wyglądu" - pisze na temat Krawca reżyser przedstawienia, Artur Tyszkiewicz.

 / Fot. Plakat promocyjnyBo moda to nie tylko strój, ale również określenie naszego jestestwa, atrakcyjności i statusu materialnego. Do dobrego tonu należy bycie zawsze pięknym, młodym i uśmiechniętym - dodaje Tyszkiewicz. Sztukę o projektancie mody Mrożek napisał w 1964 roku, ale wydana został znacznie później. Po raz kolejny sięgnął w niej Mrożek po tematykę ograniczających konwencji, zakłamania, schematyczności oraz trudnych do przezwyciężenia granic. Tym razem jednak polityka miesza się z innym rodzajem siły - modą. To ona wyznacza prawa i obowiązki. A kto wyznacza i trzyma się "modowych" reguł, kreuje rzeczywistość.

Moda to fałsz?
Akcja toczy się wokół głównego bohatera, znanego krawca, który projektuje stroje dla Klienta Ekscelencji. Krawiec to uosobienie fałszu, ułudy oraz skostniałych przekonań (choć z pozoru wydaje się, że jest wręcz odwrotnie!). Projektant jest już jednak znudzony pracą dla zbyt przewidywalnego klienta. Do jego pracowni wdzierają się Barbarzyńcy pod dowództwem Onucego. Są oni przedstawicielami Natury, czyli wiecznego przeciwnika Kultury. Przewrót społeczny i dojście do władzy, jak można się domyślać, szybko zamienia Onucego i jego świtę w żądnych "modowych" zmian przyjaciół projektanta. Czym to wszystko się kończy nie napiszę, łatwo się jednak domyślić, że jak to zwykle w sztukach Mrożka bywa, absurd wypełni całą treść.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.