Facebook Google+ Twitter

Kręcenie głową również u bonobo oznacza „nie“

Porozumiewanie się zwierząt jest często dla nas zagadkowe. Potrzeba wiele pracy, aby rozwikłać ich specyficzny sposób przekazu informacji. Czy wyobrażamy sobie, że niektóre z nich posługują się takimi gestami jak człowiek?

Małpy człekokształtne bonobo są przypuszczalnie do nas bardziej podobne niż dotychczas myślano. Badacze po raz pierwszy udokumentowali, że te śliczne małpki kręcą głową, żeby swoim rówieśnikom "nie" zasygnalizować.

Takie wyraźne gesty dotychczas zaobserwowano tylko u szympansów, relacjonują badacze ewolucyjnej antropologii Instytutu Max-Plancka w Lipsku, Wolnego Uniwersytetu w Berlinie i brytyjskiego Uniwersytetu w Portsmouth w specjalistycznym czasopiśmie «Primates».
Naukowcy dla swoich badań obserwowali małpy bonobo w ogrodach zoologicznych w Lipsku i w Berlinie jak również w belgijskim zoo Planckendael. Wskazywali między innymi na to, że małpie matki upominały młode poprzez kręcenie głowy. Małpiątko bawiło się kawałkiem pory, to nie podobało się jego matce. Jednak młode nie było posłuszne. Wówczas matka popatrzyła jemu w oczy i pokręciła wyraźnie głową.

Inne nowe wyniki badań wskazują, że bonobo są bardziej tolerancyjne i kooperatywne aniżeli inne małpy człekokształtne, np. szympansy, goryle lub orangutany, donoszą naukowcy. Bonobo mają pomysłowy i niezbyt zhierarchizowany system socjalny. Samice mogą również przejmować przywódcze role. Bonobo porozumiewają w bardziej urozmaicony sposób niż inne małpy człekokształtne.

Na wolności bonowo żyją w Kongo, najchętniej przebywają w tropikalnym lesie deszczowym.

Źródło: http://de.news.yahoo.com/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Proszę :) To byłby naprawdę postęp, gdyby naukowcy wreszcie poszli za ciosem i dopuszczając do wiadomości wiedzę, którą sami przecież zbierają, przestali robić doświadczenia chociaż na tych najbardziej nam podobnych braciach mniejszych. Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Józefino dziękuję za link - interesujący:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry tekst. Z tego, co czytałam ostatnio, szympansy w ogólności, a bonobo w szczególności nie tylko w ZOO wykonują gesty tak-nie. Mają to wbudowane tak jak my :) Myślę, że ten tekst Cię zainteresuje, jest tam więcej na ten temat: http://archeowiesci.wordpress.com/2010/05/11/ludzkie-szympansy/#more-5370

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.