Facebook Google+ Twitter

Kredyt hipoteczny od A do Z

Jak wiadomo, istnieją różnego rodzaju kredyty, pozwalają one na realizację marzeń lub przedsięwzięć, na które w innych warunkach nie moglibyśmy sobie pozwolić.

Wiąże się to oczywiście z pewnym obciążeniem domowego budżetu przez konieczność regularnego spłacania rat, ale w praktyce przykładowo kredyty hipoteczne wciąż zyskują na popularności. Warto wiedzieć, na czym polegają formalności, by jeszcze przed podjęciem decyzji, przygotować niezbędne dokumenty lub wybrać odpowiadającą naszej sytuacji ofertę.

Od czego na pewno trzeba zacząć?


Przede wszystkim od naszej sytuacji zarobkowej. Większość banków wymaga, by osoba ubiegająca się o jakiekolwiek kredyty pracowała co najmniej trzy miesiące, najlepiej na czas nieokreślony. Kiedy prowadzimy własną działalność gospodarczą, warto udokumentować wpływy z okresu przynajmniej roku, a często dwóch lat. Gdy uporządkujemy te sprawy, musimy wiedzieć, że o ile nie posiadamy dokumentów potwierdzających rozdzielność majątkową, a pozostajemy w związku małżeńskim, kredyt dotyczy obu osób. Teraźniejszość wymusza na nas swego rodzaju pośpiech, wielu ludzi spodziewa się więc, że kredyt zostanie im udzielony niemal z dnia na dzień – kredyty hipoteczne wymagają tymczasem formalności, których uregulowanie może potrwać nawet ponad miesiąc. To jeden z czynników wartych uwzględnienia w planach dotyczących kupna własnego domu lub mieszkania.

Załóżmy jednak, że bank przyjął nasz wniosek, a my nie wiemy, czy wybrać raty o równej wysokości, czy też malejące?


Obie opcje mają swoje wady i zalety. W metodzie raty równej spłacamy początkowo raty mniejsze, w większości składające się z odsetek,a nie z kapitału. Spowodowane jest to tym, iż odsetki kształtują się w stosunku do ilości pozostałego kapitału. W metodzie raty malejącej zapłacimy mniej odsetek, ponieważ na rate kredytu składa się rata kapitałowa i odsetki od ostatniej spłaty. Co w rezultacie da szybszą spłate pożyczonego kapitału, a nie odsetek. Niektóre banki, zgadzają się na kredyty jedynie w przypadku, w którym klient posiada wkład własny (zwykle nie więcej niż 20% całej kwoty), inne kredytują całość wartości nieruchomości, wymagając uiszczenia jedynie opłat dodatkowych. Wiele osób nurtuje też fakt ewentualnej wcześniejszej spłaty – na ten temat krążą przeróżne, zwykle zupełnie niepotrzebnie wyolbrzymione plotki. Wszystko zależy oczywiście od warunków, na które zgodzimy się, podpisując umowę, ale zazwyczaj nie ma problemu, by wcześniej spłacić cały kredyt, a dodatkowe opłaty dotyczą jedynie pierwszych kilku lat, a nie całego okresu kredytowania.

Kredyty hipoteczne bywają mylone z pożyczkami hipotecznymi, gdyż w świadomości przeciętnego obywatela są tym samym, jednak przede wszystkim pożyczka może być udzielona na dowolny cel, podczas gdy kredyt dostaniemy jedynie na konkretną nieruchomość. Warto także zaznaczyć, że kredyty są udzielane zgodnie z polskim prawem jedynie przez banki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Co do rat równych i malejących. Osobiście uważam, że w naszej rzeczywistości równe są bardziej korzystne. One w świetle rozwoju gospodarczego, bogacenia się i dorównywania do zachodu (co jednak następuje i będzie następować) i tak będą de facto malejące, ale nie obciążą naszego budżetu tak znacząco w momencie gdy dopiero jesteśmy na początku drogi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
dc
  • dc
  • 23.11.2010 23:40

Albo można porównać samemu
http://kredyty.ogar.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń
wiktor
  • wiktor
  • 23.11.2010 18:42

od a do z to mozna isc do doradcy i on wytlumaczy i pomoze,ja swoj na mieszkanie wybieralem razem z open finance i przez cala procedure przeszedlem gladko

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.