Facebook Google+ Twitter

Kredyty krótkoterminowe dla firm w pigułce!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-02-11 09:23

Kredytowanie krótkoterminowe małych i średnich przedsiębiorstw jest często ich jedyną szansą na utrzymanie płynności finansowej lub na sfinansowanie bieżących wydatków. Otrzymanie kredytu wiąże się jednak z trudnościami.

Otrzymanie kredytu często wymaga bardzo dużych zabezpieczeń ze strony firmy oraz spełnienia wielu wymogów formalnych. Szanse firmy na uzyskanie kredytu maleją, gdy firma: prowadzi działalność poniżej 12 miesięcy, w ostatnim roku obrotowym wykazała straty, zalega z opłatami ZUS lub US oraz gdy nie posiada żadnych zabezpieczeń. Mimo wszystko jednak to źródło finansowania zewnętrznego cieszy się dużą popularnością wśród firm z sektora MŚP i warto je rozważyć przy dokonywaniu decyzji biznesowych.

Przedsiębiorcy najczęściej korzystają z następujących trzech rodzajów kredytów krótkoterminowych: kredyt obrotowy, kredyt w rachunku bieżącym i linia kredytowa. Kredyty krótkoterminowe można zawrzeć na rok i odnowić po 12 miesiącach (kredyt odnawialny) lub też można zawrzeć umowę na okres do 3 lat (kredyt nieodnawialny). Kredyt obrotowy wybierają firmy, które chcą sfinansować bieżącą działalność przedsiębiorstwa np. zakup wyposażenia, towaru, surowców, materiałów lub zapłatę konkretnych nieprzeterminowanych zobowiązań. Natomiast na kredyt w rachunku bieżącym decydują się, gdy chcą mieć możliwość zadłużenia się do określonego w umowie limitu debetowego w posiadanym rachunku. Linia kredytowa to limit w rachunku bankowym do jakiego kredytobiorca może się zadłużyć w określonym umową okresie.

Kredyt obrotowy:

Wysokość kredytu obrotowego zależy od kondycji ekonomiczno – finansowej przedsiębiorstwa, jak również od wysokości i częstotliwości obrotów na rachunku. Może również zależeć od wartości zrealizowanej przez firmę sprzedaży np. 20 proc. wartości sprzedaży. Kredyt ten spłacany jest w ratach lub jednorazowo, zaś odsetki zazwyczaj co miesiąc. Niektóre banki udzielają karencji w spłacie kredytu. Kredyt obrotowy przypisany jest do firmy. Jest to korzystne dla właścicieli i współwłaścicieli kilku firm. Procedura uzyskania środków trwa ok. 7 dni, może być jednak przedłużona w przypadku analizy dodatkowych dokumentów finansowych firmy. Bank wypłaca pieniądze w ciągu maksymalnie 2 dni roboczych od podpisania umowy. Oprocentowanie wyliczane jest wg zmiennej lub stałej stopy procentowej - ustalanej najczęściej w oparciu o stawkę WIBOR i marżę banku wynoszącej od 5 do 10 proc. Podstawowymi dokumentami wymaganymi do złożenia wniosku o kredyt obrotowy są :
a) aktualne dokumenty rejestracyjne firmy (NIP, REGON, wpis do ewidencji, KRS),
b) dokument finansowy firmy za ostatni rok.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.