Facebook Google+ Twitter

Kręgi kamienne - znaki zapytania z przeszłości

Kręgi kamienne są. Przetrwały być może tysiące lat. Tak jakby coś je chroniło przed zniszczeniem. Kręgi kamienne trwają, jakby na coś czekały.

Kamienny krąg wypełniony kamieniami. / Fot. Cezary KrysztofiakOd dawna z pewnym uproszczeniem przyjmuje się na podstawie badań archeologicznych, że występujące na Pomorzu kręgi kamienne wybudowali Goci. Podobno uczynili to w czasie przystanku w swojej podróży na południe Europy. Zespoły kurhanów i kręgów kamiennych potraktowano jako cmentarzyska, miejsca kultu czy narad plemiennych. Zaświadczać o tym mają znaleziska odkopane w kurhanach, grobach i na terenie kręgów.

Próbuje się także kamiennym kręgom przypisać własności prehistorycznych kalendarzy czy obserwatoriów astronomicznych. Stale poszukuje się związków geometrycznych i algebraicznych zakodowanych w budowie i położeniu grup kręgów jak i poszczególnych budowli. Ostatnio coraz większą popularnością cieszy się teoria przypisująca kamiennym kręgom właściwości mistyczne i energetyczne.Niektórzy szukają wewnątrz kręgu energii dla siebie. / Fot. Cezary Krysztofiak

Znaków zapytania jednak jest znacznie więcej. Tak naprawdę to nie wiemy kiedy powstały kręgi z kamieni. O ile można z dużą dozą prawdopodobieństwa przyjąć, że kurhany liczą tyle lat, ile pogrzebane w nich szczątki ludzkie. To co do kręgów, które rzadko stanowiły miejsce pochówku, już takiej pewności nie ma.

Wiek elementów organicznych można z dokładnością od 50 do 100 lat określić metodą 14C (radiowęglową). Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, że kurhany, groby, szczątki ludzkie i kręgi kamienne pochodzą z tego samego okresu.

Ile tysięcy lat tak stoją? / Fot. Cezary KrysztofiakNie wykluczone, że gdy Goci przybyli na te tereny kręgi już tu były, a oni jedynie wykorzystali tajemnicze miejsce do pochówku swoich zmarłych. Przecież w dalszych swoich wędrówkach kręgów już nie budowali.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Chwila zadumy nad nie rozpoznaną historią człowieka ; plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.