Facebook Google+ Twitter

Kreml wykorzysta żywność jako broń dyplomatyczną?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-01 09:38

Moskiewskie plany utworzenia państwowego przedsiębiorstwa, które będzie kontrolowało ponad połowę eksportu zboża zwiększa obawy, że Kreml zamierza wykorzystać żywność jako „broń dyplomatyczną"- pisze "Financial Times". Według dziennika, istnieje realne niebezpieczeństwo, że projektowana firma będzie manipulować cenami zbóż w celach politycznych podobnie jak Gazprom manipuluje cenami gazu ziemnego.

"Financial Times" przypomina, że Rosja jest piątym eksporterem zbóż na świecie i praktyczna renacjonalizacja eksportu zboża da Kremlowi możliwość gry cenami na rynkach międzynarodowych. Rosyjski prezydent Dmitryj Miedwiediew już zapowiada zorganizowanie w przyszłym roku w Moskwie „szczytu zbożowego" w celu - jak to określił - „omówienia polityki cenowej i przyjęcia środków stabilizujących rynek".

Eksperci, na których powołuje się "Financial Times", zwracają uwagę, że planowane przedsiębiorstwo państwowe ma przejąć elewatory i terminale zbożowe, czyli będzie de facto kontrolować eksport i import ziarna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.