Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5942 miejsce

Kreowanie własnego wizerunku. Taktyki werbalne

Tego w jaki sposób wywierać wrażenie na innych uczymy się już w dzieciństwie. Na czym polegają taktyki, które stosujemy?

Autoprezentacja jest działaniem, w którym (świadomie lub nie) człowiek stara się zakomunikować innym, że jest osobą posiadającą pewne, określone cechy. To tworzenie obrazu własnej osoby, w taki sposób, aby wywołać w drugiej osobie (lub osobach) zamierzoną reakcję. Często stosujemy taktyki, dzięki którym obraz ten staje się bardziej przekonujący. I choć nie wszyscy z nas czytali odpowiednie poradniki, na pewno każdy, świadomie lub mniej świadomie stosuje je w swoim życiu. Taktyki autoprezentacji dzieli się na ogół na dwie grupy: atrybucyjne (kiedy zależy nam na wskazaniu tego, że posiadamy pewne cechy) oraz repudiacyjne (gdy chcemy zaprzeczyć, że coś nas cechuje).

Taktyki werbalne

Mark Leary dzieli wspomniane taktyki również na werbalne i niewerbalne. I choć w niektórych miejscach podział ten jest niewystarczający bądź niejasny, posłużę się właśnie nim. Jedną z podstawowych taktyk jest opisywanie siebie. Mamy z nią do czynienia, kiedy z jakiegoś powodu przedstawiamy siebie (np. w CV, ogłoszeniach towarzyskich, na portalach społecznościowych). Kreujemy określony wizerunek samego siebie. Co ważne, często dokonujemy selekcji, podając tylko te spośród naszych cech, które w oczach otoczenia zostaną uznane za pożądane. Taki rodzaj wywierania wrażenia daje wysoki poziom pewności oraz szerokie pole do popisu.

Innym rodzajem kreowania własnego wizerunku jest wyrażanie postaw. Polega ono na demonstrowaniu danej postawy. Leary przytacza w swojej książce przykład ze swoich wykładów. W trakcie opisywania przez niego niektórych praktyk seksualnych (np. sadomasochizmu), niektórzy studenci wyrażali postawę zdegustowanych za pomocą przewracania oczami, wykrzywiania się. Takie reakcje miały być sygnałem dla wykładowcy, że opisywane przez niego zachowania nie są akceptowane przez tych studentów. Jednoznacznie zatem starali się wyrazić swoją postawę. W odróżnieniu od poprzedniej taktyki, wyrażanie postaw jest często mniej przez nas kontrolowane, bywa nawet odruchowe.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Panie Romanie, ja jednak myślę, że kreowanie swojego wizerunku, ma nadal miejsce i to na szeroką skalę. To, w jaki sposób przedstawiamy siebie na portalach internetowych jest jednym z wielu przykładów. Dobór słów, przymiotników, którymi siebie opisujemy, czy zdjęć, które umieszczamy zazwyczaj jest dokładnie przemyślany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mysle, ze z kreowania siebie samego , samo reklamy ? spoleczenstwo nasze wyrasta juz , trudniej jest gdy ktos juz zdobyl autorytet i ma grono wielbicieli i w tym jest duzo trudniej sie, obracac . Wie,c zawsze cos zostaje z dziecinstwa i to jest nieraz choroba, pewnych ludzi ktorzy z tym juz umra,.!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.