Facebook Google+ Twitter

Kres muzyki

Czym jest muzyka? To pytanie zadaje sobie niewielu z nas. Dla przeważającej większości muzyka to przeważnie tylko telewizja i radio, zwane szumnie środkami masowego przekazu.

Tymczasem owe ,,środki” nie oddają w pełni atmosfery towarzyszącej wydarzeniu muzycznemu, choć ogromna ich rola w propagowaniu kultury. Czy spełniona? – wydaje się, że jeszcze dużo pozostaje do życzenia…

Sytuację panującą na rynku często nazwać można uciekaniem się do łatwizny, a nieraz wręcz obojętnością słuchacza na tle muzycznym. Oczywiście nie dotyczy to ogółu. To przede wszystkim my – jako potencjalni odbiorcy – kreujemy i mamy największy wpływ na świat muzyki, otaczającej nas wokoło. W Polsce brakuje utworów, o których mówiłoby się przez dłuższy czas. O czym to świadczy? Przecież nie o tym, że co miesiąc pojawia się nowy hit i zajmuje miejsce poprzedniego. Obserwując rynek muzyczny pozostaje tylko wierzyć, że muzyka łatwa i przyjemna nie zasłoni naprawdę wartościowej twórczości, której i tak jest mało.


W propagowaniu wartościowej muzyki nie pomagają na pewno ceny płyt. Nie każdego jest stać na wydatek kilkudziesięciu złotych. Artyści zamiast skarżyć się na nielegalną dostępność ich dzieł w internecie może powinni zadbać o to, by ich płyty zaczęły się sprzedawać po niższej cenie. Jednak nie jest to takie łatwe, jakby się mogło wydawać. Do autora piosenki trafia tylko pewien procent zysku, który rozchodzi się po pośrednikach (wydawca płyty). Część z wykonawców chcąc ominąć firmy fonograficzne tworzy własne wytwórnie płytowe. Mam na myśli np. wytwórnię Kayax, na czele której stoi wokalistka Kayah. Poza wydawaniem płyt artystki promuje ona nowych wykonawców muzyki pop. To krok w dobrym kierunku i nowa wizja rynku muzycznego w Polsce.


Muzyka to konkursy i festiwale. Zaskoczyła mnie kiedyś wiadomość, dotycząca sposobu wybierania krajowego przedstawiciela na Eurowizję. Polacy mieli mieć wpływ na wybór wokalisty lub zespołu poprzez udział w głosowaniu. Miałem nadzieję, że unikniemy wyników z poprzednich lat (poza jedynym sukcesem, za sprawą Edyta Górniak Fot. Karina Trojok/Dziennik ZachodniEdyty Górniak, która zajęła drugą lokatę w 1992 r.). I tak przez kilka lat, na zmianę ze specjalnym jury, decydowaliśmy o wyborze nieszczęśnika, który jechał podbić Europę. Zamiast oczekiwanego sukcesu – wracał na tarczy, trzymając w dłoni miecz porażki.

Także ostatnie konkursy Eurowizji nie pozostawiły nam złudzeń. Czyżby Polacy nie potrafili śpiewać, komponować, nie trafiali w gusta Europejczyków? Czyż nie mamy dobrych wokalistów, wysyłając przedstawiciela innego narodu? A może powinniśmy tak, jak niektórzy stwierdzić, że ich oszukano i nigdy więcej nie powinien pojawić się na Eurowizji żaden z naszych rodaków.

Druga strona medalu jest taka, że konkurs Eurowizji przeżywa kryzys. Niech ktoś przypomni sobie kilku ostatnich zwycięzców i wskaże ich miejsce na rynku. Niestety, dopóki nie zostanie zmieniony system głosowania na finalistów konkursu, Eurowizja zostanie tylko jednodniowym wydarzeniem muzycznym, bez większego wpływu na to, co słuchamy i będziemy słuchać. A promować się będą tylko miasta, organizatorzy i reklamodawcy.

Póki zamiast muzyki na szkolnych zajęciach, których zresztą jest coraz mniej, uczyć nas będzie nauczyciel od muzyki, plastyki, techniki w jednym, szybciej nauczymy się budować fortepian niż pokochać muzykę. Nie zapominajmy, że muzyka to wartość, która nas wyróżnia, tak, jak język ojczysty, literatura czy poglądy. Nie bądźmy analfabetami muzycznymi.

Z muzyką jest jak z miłością – nie pielęgnowana usycha. Czy żyć można bez miłości? To trudne, wręcz niewyobrażalne. A czy żyć można bez muzyki? Można, tylko co to za życie…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Artyści na pewno woleliby, żeby płyty były tańsze, ale realia są jakie są. Co do "muzycznego analfabetyzmu" - ci, którym ZALEŻY na poznaniu wartościowej muzyki, na pewno do takiej wartościowej muzyki dotrą :) Inna sprawa, że wielu będzie ciągle żyć w nieświadomości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Upadek muzyki jest straszny...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.