Facebook Google+ Twitter

Kres nomenklatury, czy przedwyborcze bzdury?

  • Piotr B
  • Data dodania: 2007-09-18 17:43

Partyjny klucz przy rozdziale stanowisk w urzędach państwowych i spółkach Skarbu Państwa jest niechlubną pozostałością praktyki, stosowanej powszechnie w czasach PRL.

Sejm RP - gmach / Fot. http://www.sejm.gov.pl/Obsadzanie "swoimi" ludźmi kierowniczych stanowisk w kluczowych dla gospodarki przedsiębiorstwach i instytucjach, jest standardowym działaniem kolejnych ekip, obejmujących przez ostatnie 17 lat władzę w naszym kraju. Trudno się dziwić, że pomimo przedwyborczych obietnic, partie nie były w stanie rezygnować z tak łakomego kąska.

Ugrupowaniem, które w czasie tegorocznej kampanii wyborczej, deklaruje odpolitycznienie mienia państwowego, jest Platforma Obywatelska. Aleksander Grad, poseł PO i szef sejmowej komisji skarbu, w wywiadzie udzielonym Gazecie Wyborczej, zapewniał, że jego partia zaproponuje w nowej kadencji sejmu, ustawę, która "...całkowicie wyeliminuje polityków ze spółek". Poseł Grad podkreślił, że nowe zasady naboru do rad nadzorczych opierać się mają na pełnej jawności (publikacja list kandydatów i wybranych w internecie) oraz wyłanianiu kompetentnych osób w wyniku konkursów. Dodał jednocześnie, że kontrolę rządu nad takimi odpolitycznionymi podmiotami zapewniać ma praktyka określania przez ministerstwo skarbu oczekiwań i wizji rozwoju dla każdej spółki. Pojawia się zatem kolejna szansa, że mieniem państwowym zaczną zarządzać kompetentni ludzie.

Miejmy nadzieję, że Platformie Obywatelskiej rzeczywiście na tym zależy i żadne powyborcze pokusy nie spowodują zmiany poglądów w tej materii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nie żadne "pokusy" tylko partyjne realia. PO (jeśli będzie rządzić) w spółkach skarbu państwa będzie miała swoich działaczy i swoich biznesmenów. Inaczej partia im sie rozleci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.