Facebook Google+ Twitter

Kres podatkowego haraczu od pracujących w Wlk. Brytanii

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-07-21 11:46

Podpisana została umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską i Wielką Brytanią. Po wejściu w życie nowych przepisów Polacy zarabiający na Wyspach zapłacą tylko brytyjski podatek dochodowy.

Wielka Brytania - podatkowy raj

To dużo korzystniejsze rozwiązanie dla podatników, ponieważ - co przyznają nawet przedstawiciele resortu finansów - nasz system podatkowy jest bardziej represyjny niż system brytyjski. W Polsce kwota wolna od podatku wynosi 3 tys. złotych, podczas gdy w Wielkiej Brytanii kwota ta sięga 6 tys. funtów, czyli ponad 35 tys. złotych.

Obecnie obowiązująca umowa z 1976 r. między Polską a Wielką Brytanią zakłada metodę proporcjonalnego odliczenia podatku. - W konsekwencji co do zasady dochód uzyskany w Wielkiej Brytanii podlega opodatkowaniu w Polsce, z tym że od obliczonego w Polsce podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą - wyjaśnia Grażyna Piechota, rzeczniczka prasowa Izby Skarbowej w Katowicach. - Jeśli więc zagranica to dla nas jedyne miejsce pracy i czasowego pobytu, wówczas do 30 kwietnia musimy złożyć w urzędzie skarbowym w Polsce zeznanie podatkowe.

Ucieczka na Wyspy

Witold Rosmus, pracował w Wlk. Brytanii fot. Dziennik ZachodniWielu Polaków starało się uniknąć płacenia podatku w naszym kraju poprzez wymeldowanie się ze swego stałego miejsca zamieszkania w Polsce i przeniesienie centrum swych interesów życiowych do Wielkiej Brytanii. Wbrew powszechnej opinii posiadane obywatelstwo nie ma bowiem decydującego znaczenia, gdzie należy rozliczyć się z uzyskanych dochodów. Dla urzędu skarbowego ważne jest to, gdzie przebywamy na stałe. - Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują, że jeśli podatnik mieszka za granicą, to w Polsce płaci tylko podatek od tych dochodów, które w danym roku podatkowym osiągnął w naszym kraju - wyjaśnia nasz ekspert z Izby Skarbowej. - Jest to tzw. ograniczony obowiązek podatkowy. Jednak w przypadku podatnika, który mimo zatrudnienia za granicą nadal centrum swych interesów życiowych ma w Polsce, zastosowanie mają przepisy o tzw. nieograniczonym obowiązku podatkowym. Oznacza to, że taki podatnik musi rozliczyć się z polskim urzędem skarbowym ze wszystkich swoich dochodów.

Interwencja rzecznika

Urzędy skarbowe skrupulatnie przestrzegały do tej pory tych zasad i ścigały podatników, którzy tylko pozornie przenieśli się do Wielkiej Brytanii. Wystarczyło, że podatnik pozostawił w Polsce konto bankowe lub w innych sposób zdradził się, że nie przeniósł się na stałe na Wyspy, a już urząd skarbowy mógł wezwać taką osobę do złożenie wyjaśnień na temat źródła swych dochodów oraz sposobu ich opodatkowania.

Nic więc dziwnego, że Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii protestowali przeciw - ich zdaniem - krzywdzącym przepisom podatkowych, które ich dotykały. Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) Janusz Kochanowski już w kwietniu zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie przepisów o podwójnym opodatkowaniu polskich pracowników zatrudnionych w niektórych państwach UE i ich zgodności z normami konstytucyjnymi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.