Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16909 miejsce

Kresowe serca nad jeziorem Czos

Gdy po raz pierwszy organizowano w Mrągowie Festiwal Kultury Kresowej chyba nikt nie myślał, że impreza ta będzie cieszyć się tak wielkim zainteresowaniem. W tym roku to wielkie spotkanie kresowych serc odbywa się 8 -10 sierpnia.

 / Fot. Archiwum Urzędu MiejskiegoPrzez pięknie położony nad jeziorem Czos mrągowski amfiteatr przewinęło się przez te lata prawie setki zespołów i tysiące wykonawców. Barwne korowody artystów w strojach ludowych to widok codzienny na ulicach Mrągowa.

To drugi co do wielkości festiwal organizowany w mrągowskim amfiteatrze. Od Pikniku Country różni go nie tylko rodzaj muzyki, ale przede wszystkim sama idea. Festiwal Kultury Kresowej powstał z inicjatywy mrągowian, a jego celem jest przybliżenie i popularyzacja tego, co jest nieodłączną częścią historii Polski.

Sto barw, sto melodii

Jakby sto wrzecion pełnych różnobarwnej wełny wiło się po izbie z turkotem i okręcało się tak szybko, że już żadne oko nie rozeznało, gdzie chłop, gdzie kobieta; nic, ino jakby kto tęczę rozsypał i bił w nią wichurą, że grała kolorami, mieniła się i wiła coraz prędzej, wścieklej, zapamiętalej... -
tak w "Chłopach" Władysław Reymont opisywał oberka, którego tańczono podczas wesela Maćka Boryny i Jagny, tak też zatańczą na deskach amfiteatru i na scenie na Placu Unii Europejskiej tegoroczne zespoły kresowe.

Będą radosne oberki, dostojne polonezy, żwawe mazury i zadziorne polki oraz inne tańce ludowe, które na pewno przypomną nam Polskę i Kresy. Już po raz 14. zapraszamy do Mrągowa na Festiwal Kultury Kresowej. Odbędzie się on w dniach 8 - 10 sierpnia, koncert w amfiteatrze 9 sierpnia.

Mnogość i różnorodność…

… charakteryzują tegoroczny Festiwal. Gwarantuje je wielopokoleniowość. W amfiteatrze nad Czosem wystąpią zarówno zespoły dziecięce, młodzieżowe, jak i tworzone przez osoby starsze. Będą też, jak Rodzina Muzykująca Zych ze Smorgonia – grające kulturę polską całymi rodzinami. Wystąpią znani i lubiani, jak Solaczanie czy Polesia Czar, zespoły szkolne, jak Dzieci z Łyczakowa czy Dzwoneczki.

Festiwal został doceniony przez mecenasów. Z Senatu przyszło 180 tysięcy złotych, z Urzędu marszałkowskiego – 7 tysięcy, a zespoły otrzymają nagrody ministra wysokości 10 tysięcy złotych. Które to będą zespoły? - To na razie tajemnica. Na pewno takie, które istnieją od wielu lat i z uporem i pasją pielęgnują kulturę polską na odległych ziemiach – mówi współorganizatorka i prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Aniela Dobielska.

W Amfiteatrze nad Czosem wystapią kresowe zespoły / Fot. EnerlichFestiwal Kultury Kresowej w Mrągowie od lat służy rozwojowi kultury, przypomina obrzędowość i dawne zwyczaje, podtrzymuje na duchu tych, którzy tę kulturę zachowali przez lata, gdy usiłowano pojęcie Kresów wymazać z historii. Jego organizatorzy pielęgnują tradycję, by dokonania przodków nie poszły w zapomnienie, by potomkowie "rycerzy znad kresowych stanic" wyjechali w przekonaniu, że ojczyzna o nich pamięta, kocha ich i troszczy się o nich.

Kresy to kultura radosna i pogodna, otwarta na inne narody, gdyż takie było życie tam, na Kresach. Kresowiacy mieszkali wśród Rusinów, Żydów, Ormian. Dzięki temu czerpali z tego, co dobre i piękne w ich obyczajach, a oni przyjmowali polskie obyczaje i tradycje. I tak kultura, niczym w tyglu, mieszkała się z innymi – a dziś co roku możemy efekt tych przemian zobaczyć podczas Festiwalu Kultury Kresowej.

Festiwal przeszłości

Ideę Festiwalu od początku poparł drugi program TVP. Według magicznego, telewizyjnego słowa "oglądalność", które decyduje o ocenie programu, Festiwal Kultury Kresowej jest jednym z najchętniej oglądanych widowisk i najczęściej powtarzanym przy różnych, zwłaszcza narodowo-patriotycznych, okazjach. Na pewno współczesne dokonania Polaków na Litwie, Białorusi, Łotwie czy Ukrainie w dziedzinie kultury nie są tak wspaniałe, jak te z przeszłości, ale przecież są i powstają w trudnych warunkach – dlatego właśnie Festiwal promuje również współczesne przedsięwzięcia. Warto je bowiem zauważać, podtrzymywać, pomagać w ich rozwoju. Pamiętajmy nie tylko o wspaniałej przeszłości i legendzie Kresów, ale myślmy także o przyszłości.

- Co roku zespoły i utwory zmieniają się. Zawsze jednak pozostaje ta sama radość ze spotkania, te same łzy wzruszenia, te same emocje. Co roku urzekają wspólnie śpiewane przez wszystkich „Hej sokoły”. Cieszy to, że również mrągowianie doceniają tę muzykę. Nowoczesne aranżacje kresowych piosenek Mariusza Garnowskiego i Agaty Dowhań, prowadzących zespół Sukces gwarantują niezwykłe doznania artystyczne – mówi burmistrz Mrągowa, Otolia Siemieniec, od początku zaangażowana w mrągowski Festiwal.

Nie tylko Festiwal

Kultura kresowa wspierana jest nie tylko przez Festiwal. W Mrągowie od lat organizowane są Kaziuki – to również sposób na podtrzymanie tej barwnej tradycji, a Kaziukowe Serca trafiają do coraz większej liczby mrągowian.

W Wilnie organizowany jest Festiwal Kultury Polskiej na Litwie „Pieśń znad Wilii”. Co roku zadziwia swoją masowością jak też rozpiętością wiekową artystów - śpiewaków, tancerzy, muzyków, recytatorów. W tym roku galowy koncert zaszczyciła też delegacja z Mrągowa - burmistrz Mrągowa, Otolia Siemieniec, prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Aniela Dobielska i dyrektor Centrum Kultury Turystyki w Mrągowie Lech Gołębicki.

- To te osoby są organizatorami Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie i praktycznie są obecne na wszystkich festiwalach „Pieśń znad Wilii”, podczas których są typowane zespoły na „kresówkę”. Pani burmistrz była pełna podziwu dla skali takiego festiwalu, jego poziomu zawodowego – pisała Krystyna Adamowicz w Kurierze Wileńskim, relacjonującym to wydarzenie.

Wraz z wileńskim Festiwalem, który przygotowuje zespoły do mrągowskiego Festiwalu, obchodzony był Jubileusz 15-lecia Centrum Kultury Polskiej im. St. Moniuszki. Jego prezes, Apolonia Skakowska jest stałym gościem mrągowskiego Festiwalu. Co roku przyjeżdża też przewodnicząca Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, Emilia Chmielowa, która jest znaną również w Polsce działaczką i propagatorką kultury polskiej.

Co roku na Festiwal przyjeżdżają również poeci, pisarze i artyści kresowi. Przywożą ze sobą wiersze, książki i obrazy – wszystkie pokazują odbiorcom piękno kresowych ziem i wielką tęsknotę za Polską.
- To dobra impreza, jest z nami od czternastu lat. Podzas niej poznajemy kulturę polską z samych źródeł – dodaje Aniela Dobielska.

Kresy pędzlem malowane

Kultura kresowa to również malarstwo – czasem sentymentalne, rzewne, pełne patosu i romantyzmu, czasem ekspresyjne, wręcz krzykliwe i pełne pasji. Zawsze jednak pokazujące czar kresowych ziemi i tęsknotę za Ojczyzną. W tym roku do Mrągowa przyjedzie pięciu malarzy, którymi zaopiekuje się mrągowski artysta plastyk, Jan Gudelis. Litwę reprezentować będzie czołówka wileńskich artystów polskich: Władysław Ławrynowicz, Tadeusz Romanowski i Stanisław Kaplewski. Z Ukrainy przyjedzie prof. Władysław Maławski, zaś z Białorusi – Andrzej Filipowicz.

Kresowi artyści w piątek 8 sierpnia (pierwszy dzień Festiwalu) wezmą również udział w otwarciu wystawy ks. Krzysztofa Niespodziańskiego z Mrągowa w Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków w Olsztynie. Prace tego artysty można było obejrzeć w Centrum Kultury i Turystyki na wystawie pt. „Lamentasy i Anioły”.
Malarze, goszczący na Festiwalu Kultur Kresowej przez wszystkie trzy dni będą prezentować swój artystyczny dorobek, będą również sprzedawać swoje prace – obraz z widokiem kresowych pejzaży może być sentymentalną pamiątką z tegorocznej „kresówki”.

Przyśpiewki i piosenki powstałe na Wileńszczyźnie, Wołyniu czy Polesiu, śpiewano często podczas spotkań rodzinnych lub towarzyskich. Nie było jednak takiego miejsca, w którym mogliby zebrać się i wspólnie bawić wszyscy. Tym miejscem stało się Mrągowo.


Program 14 Festiwalu Kultury Kresowej w Mieście

Piątek 8 sierpnia:
Centrum Kultury i Turystyki
15.00 - Kresowa literatura - prezentacja książki Tadeusza Gawina
15.30 - Kresowa literatura (spotkanie poetów i pisarzy)
17.00 - Otwarcie wystaw: historycznej, plakatu FKK, fotografii Jerzego Karpowicza
18.00 - Wieczornica Kresowa z udziałem Krzysztofa Daukszewicza
Plac Unii Europejskiej
16.00 – 22.00 „Mała gala kresowa”

Sobota 9 sierpnia:
Plac Unii Europejskiej
12.00 – 17.00 - Koncerty zespołów kresowych,
Plac Jana Pawła II
11.00 - Spotkanie z poezją
Amfiteatr
19.30 - Koncert galowy

Niedziela 10 sierpnia:
Kościół św. Wojciecha
8.30 - Msza
11.00 - Korowód ulicami miasta (od U.M. do Placu Unii Europejskiej)
Plac Unii Europejskiej
12.00 – 18.00 - Koncerty zespołów kresowych
18.00 - Oficjalne zakończenie 14 Festiwalu Kultury Kresowej

Festiwalowi towarzyszyć będą: prezentacje rękodzieła, malarstwa, kiermasze i degustacje potraw kresowych.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pozostaje jedynie pozazdrościć mieszkańcom Mrągowa takiej ciekawej imprezy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.