Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29163 miejsce

Kresy pięknie z natury – cd. Włodawa i jej okolice

Pisałam już o urodzie "polskich kresów wschodnich”. Zauroczeni tym regionem będący tam dziennikarze zwiedzili poza Włodawą takie historyczne miejsca jak Orchówek oraz dawną siedzibę rodu Zamoyskich - Różankę.

Rzeka Bug / Fot. Fot. Ryszard BudniakWróćmy na moment jeszcze do Włodawy, która w ostatnich latach rozsławiona jest przez Festiwal Trzech Kultur, organizowany przez Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego zawsze we wrześniu (w tym roku 9-11 września).

Każdego roku wydarzenie to ma ten sam schemat. I tak - piątek poświęcony zostanie tradycji żydowskiej, sobota – prawosławnej, a niedziela-katolickiej. Żydzi w chwili wybuchu stanowili ponad 60 procent mieszkańców Włodawy.

Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego / Fot. Fot. Ryszard BudniakNatomiast jeśli chodzi o Muzeum, to działa one w budynkach Wielkiej i Małej Synagogi z II poł. XVIII w. oraz Domu Pokahalnym. Znajduje się tutaj bogaty zbiór judaików: XIX-wieczne tory, srebrne jady ułatwiające jej czytanie, szabasowe i chanukowe świeczniki, balsamiki na wonności.

Nieco młodszy od synagogi jest kościół św. Ludwika ojców Paulinów zbudowany w latach 1741-52. Ciekawostką jest, że obie świątynie zaprojektował włoski architekt Paweł Fontana, jeden z głównych twórców późnego baroku w Polsce.

Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego / Fot. Fot. Ryszard BudniakOprócz zabytkowych kamieniczek, na włodawskim rynku znajduje się XVIII-wieczny tzw. czworobok - unikatowy zespół parterowych kramów i jatek zbudowany na planie kwadratu z dziedzińcem pośrodku.

Warto również wspomnieć o literackiej ciekawostce. Na włodawskim rynku Henryk Sienkiewicz
umieścił słynny pojedynek Wołodyjowskiego z Kmicicem.

Muzeum etnograficzne / Fot. Fot. Ryszard BudniakW przedostatnim dniu pobytu został zorganizowany dla dziennikarzy wyjazd i zwiedzanie
miejscowości Orchówek, małej, za to o bogatej przeszłości. Miasto jest położone w rozwidleniu dwóch rzek: Bugu i Włodawki i zostało założone jako miasto w 1506 r. na gruntach wsi Orchów, po drugiej stronie Bugu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

to już "COŚ";)

Komentarz został ukrytyrozwiń

O lala. Chciałam Krokodyla. To MAM. DZIĘKUJĘ. Super. ! Interesują mnie bardzo te Judaika. Na pewno warto się tam wybrać. Dzięki za zachętę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawe miejsca. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam Remigiuszu, na pewno nudzić się nie będziesz. Specyfika tego regionu, że bez względu na pogodę znajdziesz "COŚ"...na pogodę :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe miejsce. Może kiedyś uda się tam wybrać?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.