Facebook Google+ Twitter

Kresy w fotografii Henryka Poddębskiego

W jednej z sal Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, możemy oglądać arcyciekawą wystawę fotografii, zmarłego w 1945 roku Henryka Poddębskiego. Większość z tych zdjęć nigdy wcześniej nie było publikowanych.

Plakat z wystawy / Fot. Leszek LubickiArtysta posiadał niezwykłą umiejętność ukazywania klimatu miejsc i osób, które fotografował. Przychodziło mu to tym łatwiej, że nie miał najmniejszych uprzedzeń narodowościowych czy religijnych, co było bardzo ważne w czasach, w których przyszło mu żyć i tworzyć. Dzięki temu jego fotografie spełniają wszystkie wymogi fotografii dokumentalnej.

Prezentowane na wystawie zdjęcia przedstawiają świat, którego już nie ma, świat kresów II Rzeczypospolitej, miast, wsi, ich mieszkańców, czy przyrody tych terenów.

Fotografia "Wilno. Perspektywa ul. Mickiewicza" / Fot. Leszek LubickiJak możemy przeczytać w katalogu wystawy, Henryk Poddębski "w ciągu 27 lat działalności zawodowej wykonał wiele tysięcy zdjęć. Przemierzając cały kraj od Huculszczyzny po półwysep Hel, od Śląska po Wileńszczyznę stworzył wielką, barwną panoramę II Rzeczypospolitej. Jego twórczość, którą sam nazywał „fotografią krajoznawczą” należy również zaliczyć do rodzaju określanego mianem fotografii ojczystej, tak niezwykle rozpropagowanego w okresie międzywojennym przez Jana Bułhaka".

Wystawa jak i wydany album zdjęć Henryka Poddębskiego jest podrożą po ziemiach II Rzeczypospolitej, podrożą w czasie po Wileńszczyźnie, Polesiu, Wołyniu, Ziemi Lwowskiej, Huculszczyznie i Podolu.

We wstępie do książki czytamy: "Album adresujemy przede wszystkim do tych, którzy dawne Kresy pamiętają, do Kresowiaków mających wciąż "pod powiekami" obraz rodzinnych stron: domu, drzew, ludzi; ale w równym stopniu kierujemy go do współczesnych czytelników: Polaków, Litwinów, Białorusinów i Ukraińców, do obywateli Europy Wschodniej, którym obce są nacjonalizmy, którzy potrafią zrozumieć przeszłość i dostrzec piękno ziemi, na której żyją".
Fotografia "Lwów. Pomnik Mickiewicza na placu Mariackim" / Fot. Leszek Lubicki
Sala wystawowa w Muzeum Warmii i Mazur / Fot. Leszek Lubicki
Fotografia "Patrol Korpusu Ochrony Pogranicza" / Fot. Leszek Lubicki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 10.06.2011 18:10

Używana kiedyś nazwa fotografia ojczysta jest obecnie dyskusyjna. Liczy się fotografia wizualnie dobra bez uwarunkowań narodowościowych o ile mówimy o fotografii jako o dziedzinie sztuki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdjęcie patrolu jest niesamowite. Pięknie jest również sportretowane miasto.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.