Facebook Google+ Twitter

Krew dla Konstancji. Łodzianie zdali egzamin z solidarności

W środę po południu łodzianie wszelkimi możliwymi kanałami poszukiwali krwi dla dwudniowej dziewczynki. Niesamowita była mobilizacja mieszkańców, którzy informując siebie nawzajem, chcieli pomóc maleństwu.

Łodzianie przekazywali apel m.in na Facebooku. / Fot. Piotr DrzewieckiPo apelu rozesłanym za pośrednictwem sms-ów, maili oraz zamieszczonym na portalach społecznościowych, w czwartek, 12 stycznia do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w Łodzi zgłosiły się tłumy chętnych, gotowych oddać krew dla dziewczynki. Okazało się jednak, że apel nie był do końca prawdziwy, gdyż stacja dysponowała zapasami, by dostarczyć je nowo narodzonej dziewczynce, jak i innym potrzebującym. "Ktoś niepotrzebnie podał informację o tym, że nie mamy krwi dla dziecka. Konstancja dostała potrzebny preparat z krwi zarówno w środę, jak i mamy zabezpieczone preparaty na najbliższe dni" – powiedział Dziennikowi Łódzkiemu kierownik Sekcji Dawców i Ekspedycji Krwi w RCKiK dr Michał Zamolski.

Jednak na swojej stronie internetowej RCKiK opublikowało ogłoszenie, w którym informuje, że krew jest cały czas potrzebna: "Proszę jednak pamiętać, że krew można magazynować tylko przez bardzo krótki okres czasu 42 dni a niektóre jej składniki jedynie do 7 dni! Po tym okresie nie można jej już wykorzystać. 42 dni to bardzo krótki okres czasu. Często więc zachodzi taka sytuacja, w której w jednym miesiącu mamy wystarczającą ilość krwi, natomiast w kolejnym bieżąca krew jest już wykorzystana i zaczyna jej brakować. Zatem to, że w jednym miesiącu jest wystarczająca ilość krwi nie oznacza, że w przyszłym miesiącu także jej ilość będzie wystarczająca. Sytuacja zmienia się w każdym miesiącu! Proszę o tym pamiętać!" – czytamy na RCKiK. A dalej: "Proszę pamiętać, że Krew dla Konstancji będzie potrzebna także za tydzień, dwa i trzy tygodnie. Prosimy zatem przyjść do krwiodawstwa oddać krew za tydzień, dwa, trzy. Proszę też pamiętać o innych Konstancjach, które urodzą w kolejnych miesiącach. One także będą potrzebowały krwi" - apeluje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.

Łodzianie przekazywali apel m.in na Facebooku. / Fot. Piotr DrzewieckiKomentarz odautorski:
Niezależnie od tego, czy apel był prawdziwy, czy fałszywy, niesamowity jest odzew łodzian, którzy od środowego popołudnia wysłali tysiące (jak nie setki tysięcy wiadomości). Sam otrzymałem kilkanaście sms-ów, maili, wiadomości na FB. Fakt ten cieszy, gdyż oznacza, że potrafimy zjednoczyć się w ważnej sprawie. Jednocześnie nie dajemy się „wpuszczać w maliny”, gdyż wiele osób dzwoniło do stacji krwiodawstwa by upewnić się, czy wiadomość jest prawdziwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Justyna
  • Justyna
  • 18.01.2012 19:15

Warto apelować, iż krew należy oddawać systematycznie. Szkoda jednak, że nie doceniamy tych ludzi, którzy właśnie dzięki takim "zrywom", chociażby "jednorazowym", oddali krew po raz pierwszy w życiu i może dzięki temu uświadomili sobie konieczność regularnego oddawania krwi oraz wartość jaką taka pomoc niesie. Gdyby nie takie akcje wielu ludzi, spośród tych którzy zareagowali pozytywnie, nie oddałoby nigdy krwi. Pozdrawiam wszystkich Krwiodawców !!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takie jednorazowe zrywy nie są dobre. Krew należy oddawać systematycznie, ponieważ potrzebna jest cały czas, za tydzień, dwa, trzy .....
Krew możemy oddawać co 2 miesiące , mężczyźni 6 razy w roku, kobiety 4.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo Łodzianie!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maciej
  • Maciej
  • 13.01.2012 15:40

Witam
Przede wszystkim chciałbym podziękować za pomoc którą malutka Konstancja otrzymała od osób zaangażowanych w całą akcje.
Osobiście nie uważam aby akcja była niepotrzebna a informacja która została przesyłana fałszywa czy też nieprawdziwa.
Rodzice nie wymyślili sobie tej informacji która dotyczyła deficytu krwi AB RH -
Pragne jeszcze raz podziękować wszystkim tym którzy zechcieli pomóc i odpowiedzieli na apel. Wiem, że cała ta akcja podniosła na duchu rodziców i rodzine maleńkiej Konstancji. Konstancje czeka jeszcze wiele transfuzji krwi także, proszę kolejne osoby które posiadają grupe krwi AB RH - lub 0RH - o zgłaszanie się w kolejnych dniach do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi na ulice Franciszkańską 17/25 w Łodzi w godzinach pracy placówki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ja
  • ja
  • 13.01.2012 12:18

Fantastyczna sprawa. Łodzianie jesteście wielcy.

Na stronie krwiodawstwa jest jescze wpis. "Jeszcze raz dziękujemy za telefony, troskę i prosimy aby wykorzystać tę pozytywną energię jaką wykazaliście Państwo dzwoniąc do nas chcąc ratować życie Konstancji do oddawanie krwi w kolejnych tygodniach czy miesiącach".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polacy jednak potrafią się jednoczyć...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.