Facebook Google+ Twitter

"Krew ratuje życie" w Zamościu

Konkurs plastyczny „Krew ratuje życie” to kolejna akcja "KrewniacyClubu” w Zamościu. Jej zadaniem jest uświadomić polskiemu społeczeństwu, jak newralgiczne znaczenie ma idea Honorowego Krwiodawstwa.

Konkurs organizowany jest już po raz drugi przez Młodzieżowy Dom Kultury im. K. Makuszyńskiego w Zamościu. W tym roku swoim zasięgiem obejmie całe województwo lubelskie. - Rok temu zorganizowaliśmy ten konkurs jedynie na terenie Zamościa. Byliśmy mile zaskoczeni ilością nadesłanych prac. Było ich ponad 300. Cieszymy się, że nasza inicjatywa odniosła sukces i liczymy, że tegoroczna edycja przyciągnie jeszcze większą liczbę uczestników - mówi Marek Gwóźdź, ambasador zamojskiego „KrewniacyClubu”.

Do udziału w konkursie zaproszeni są uczniowie przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz wychowankowie burs, świetlic, warsztatów i placówek wychowania pozaszkolnego. Uczestnicy będą mogli za pomocą obrazu, rysunku czy grafiki pokazać jak rozumieją idee hasła „Krew ratuje życie”. Prace należy przesłać do 23 maja na adres zamojskiego Młodzieżowego Domu Kultury im. K. Makuszyńskiego. Ogłoszenie zwycięzców i rozdanie nagród odbędzie się 15 czerwca o godz. 12.00. Będzie to wspaniała okazja do świętowania obchodów Światowego Dnia Honorowego Dawcy Krwi, który przypada na 14 czerwca.

Honorowe krwiodawstwo


Czy takie akcje dają efekty? Marek Gwóźdź wierzy, że kampania ta zachęci społeczność lokalną do pozyskiwania i zapewniania krwi wszystkim potrzebującym. Zbiórkę krwi może przeprowadzić każdy. Na stronie internetowej „KrewniacyClubu” znajdują się dokładne instrukcje, jak tego dokonać. - Zawsze przeprowadzamy nasz konkurs w czerwcu, aby dotrzeć do świadomości młodych ludzi tuż przed wakacjami, kiedy to krew jest najbardziej potrzebna. Trzeba promować idee Honorowego Krwiodawstwa już od najmłodszego pokolenia. Niepełnoletni nie mogą oddawać krwi, ale możemy wpłynąć na kształtowanie u tych młodych ludzi postawy bezinteresownej pomocy innym. Chcemy dotrzeć do dzieci, aby porozmawiały ze swoimi rodzicami i zaszczepiły u nich pomysł Honorowego Krwiodawstwa. Stworzy to łańcuch oddziaływań, który, mamy nadzieję, rozpromuje kampanię społeczną pod nazwą Krewniacy - tłumaczy Marek Gwóźdź.

W przyszłym roku zamojski oddział „KrewniacyClubu” planuje przeprowadzić ogólnopolską edycję konkursu. Trudno jest jednak znaleźć sponsorów takiej akcji, szczególnie w dobie kryzysu. Problemem jest także przebicie się z informacją o kampanii w mediach, a bez reklamy pomysł nie doczeka się realizacji.

Skąd niechęć do oddawania krwi?


Ostatnio „KrewniacyClub” na swojej stronie internetowej przeprowadził badania ankietowe dotyczące powodów oddawania krwi. Wypełniło ją 440 osób. Jak przyznaje Marek Gwóźdź, większość ankietowanych oddaje krew, bo należą do Krewniaków. Jednak zdarzały się też wypowiedzi respondentów, którzy nie oddają krwi. Głównym powodem, który powstrzymuje badanych przed donacją jest strach przed zakażeniami krwi podczas jej poboru. - Sytuacja taka jest niemożliwa. Sprzęt używany do pobierania jest jednorazowy. O prawidłowy przebieg zabiegu dba przeszkolona kadra lekarzy i pielęgniarek. Przed każdym oddaniem krwi przeprowadzane są badania i jeśli istnieją jakieś przeciwwskazania nie dochodzi do niego. Badania robione są również po donacji. Wiadomo, że poziom hemoglobiny po oddaniu krwi spada, ale organizm szybko go wyrównuje i nie stanowi to żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia - tłumaczy Marek Gwóźdź, który w ciągu niespełna 3 lat oddał już 10 litrów krwi.

Ankietowani boją się także, że jednorazowa donacja spowoduje, że będą musieli robić to regularnie. – W organizmie człowieka nie może dojść do nadprodukcji krwi, która spowoduje pęknięcie żył. To tak nie działa, nasz organizm nie przyzwyczaja się do systematycznego poboru krwi. Rozumiem, że pierwsza donacja stanowi dla wielu pewną barierę, którą trzeba przekroczyć, żeby się przekonać, jak jest to proste i bezpieczne - dodaje ambasador „KrewniacyClubu”.

Oddanie krwi jest gestem, który nic nie kosztuje. Musimy poświęcić jedynie trochę czasu, a dzięki temu mamy szanse uratować nie tylko czyjeś zdrowie, ale nawet i życie.

Jak zorganizować zbiórkę krwi?
Regulamin konkursu
KrewniacyClub

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Zapraszam na nową stronę krewniacyClub Zamość http://zamosc.krewniacyclub.info

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje świetnego pomysłu!!!
Pozdrowienia z KrewniacyClub-Trójmiasto :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo fajny artykuł:) Nom ja mam właśnie ARh- i dlatego oddaje systematycznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sam się odpompowuje z krwi i składników... wbicie igły nie jest bolesne, a warto oddać krew szczególnie jeżeli ktoś ma rzadką grupę ( Rh - ) powinien się zastanowić ile może dać komuś za 450 ml krwi... lub jej składników

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.