Facebook Google+ Twitter

"KrewPoety" na Berlinale i w Vancouver

Cykl videoartów Lecha Majewskiego "KrewPoety" prezentowany jest na 57. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Kadr z videoartu Lech Majewski jest reżyserem filmowym i teatralnym, pisarzem, poetą i malarzem. Należy do członków Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej. Nakręcił m. in. "Angelusa", "Wojaczka" i "Ogród rozkoszy ziemskich".

Prezentacja odbywa się w trzech miejscach: w Kunstagenten Gallery przy Reinhardtstraße 48; w przestrzeni galeryjnej skonstruowanej specjalnie na potrzeby prezentacji przy Eberstraße 15 koło Potsdamer Platz oraz w opuszczonym budynku przy Oranientor. Organizatorem wystawy jest Polski Instytut Sztuki Filmowej przy współudziale Silesia-Film oraz Atlasa Sztuki. KrewPoety” ma formę videoartu zbudowanego z filmów wyświetlanych na oddzielnych monitorach. To od widzów zależy, w jakiej kolejności obejrzą poszczególne elementy prezentacji. Światowa premiera "KrwiPoety" odbyła się 3 maja 2006 roku w Nowym Jorku podczas przeglądu twórczości Lecha Majewskiego w Museum of Modern Art.

– Z nowych inspiracji i obsesji zebranych pod wspólnym tytułem DiVinities–KrewPoety biegną nitki łączące moje realizacje na rożnych polach, zarówno filmu i malarstwa, jak i literatury, poezji i teatru - mówi Lech Majewski. - W swym zamyśle prace te mają stworzyć ekwiwalent wizualnego tomu poezji, w którym poszczególne sceny "czyta się" jak wiersze. I chociaż każdy wiersz jest zamkniętym i samoistnym utworem, to, zsumowany z innymi zbiorem, tworzy element szerszego pejzażu. DiVinities –Krew poety można zatem oglądać we fragmentach jako 5-9 minutowy videoart, a także w całości jako spektakl-film trwający 90 minut.

Filmy Lecha Majewskiego prezentowane są również w Vancouver's Pacific Cinémathèque, gdzie odbywa się retrospektywa twórczości artysty - "Conjuring the Moving Image" („Magia ruchomego obrazu”). W programie prezentacji, oprócz videoartów "KrewPoety", znalazł się "Angelus", "Wojaczek", "Pokój Saren", "Rycerz", "Ewangelia według Harry'ego" i "Ogród rozkoszy ziemskich". Prezentację oglądać można do 15 lutego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.