Facebook Google+ Twitter

Kristian Vikernes, wyznawca teorii Breivika, zatrzymany przez francuskie służby

40-letni muzyk metalowy Kristian Vikernes, który był jednym z adresatów manifestu Andersa Breivika, został zatrzymany przez francuskie służby. W jego mieszkaniu policja znalazła pięć sztuk broni, w tym cztery karabiny. Przygotowywał zamach?

 / Fot. Varg_Vikernes.jpg: Рустем Адагамов (drugoi), CC3.0Zakup broni zaniepokoił policję

Kristian Vikernes, tworzący pod pseudonimem "Varg" muzyk blackmetalowy oraz jego żona - 25-letnia Francuzka Marie Cachet, zostali zatrzymani we wtorek we francuskiej miejscowości Salon-La-Tour, gdzie mieszkali z trojgiem dzieci. Według Informacyjnej Agencji Radiowej Norweg przeniósł się do Francji po odbyciu kary za zabójstwo znajomego, któremu zadał ponad 20 ciosów nożem. Został wówczas skazany na 21 lat pozbawienia wolności (wyszedł po 16 latach odsiadki).

Muzyk od kilku lat był obserwowany przez francuskie służby, ale dopiero na początku lipca sekcja antyterrorystyczna paryskiej prokuratury rozpoczęła wstępne śledztwo w jego sprawie. Powodem było m.in. nabycie broni przez jego żonę. Mimo że jego żona nabyła broń legalnie, to w wyniku przeszukania domu Norwega i Francuski znaleziono pięć sztuk broni, w tym cztery karabiny.

Vikernes zagrożeniem dla społeczeństwa?

Vikernes był jednym z adresatów 1500-stronicowego manifestu Andersa Breivika. Ekstremista rozpowszechnił go przed tragicznymi zamachami bombowymi w Oslo oraz przed masakrą na wyspie Utoya, w których w lipcu 2011 roku zginęło 77 osób. Breivik został skazany za swoje zbrodnie na 21 lat więzienia.

Według śledczych 40-letni Norweg to zwolennik skrajnej prawicy, który mógł być jednym ze sprawców brutalnych akcji i jest przez policję uważany za niebezpiecznego. Vikernes wzbudził zainteresowanie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz policji pełnymi agresji antysemickimi i ksenofobicznymi komentarzami umieszczanymi w internecie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ekstrawagancki, wszechstronnie utalentowany...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dopiero go wypuścili i już chce trafić do więzienia :D A szkoda ostatni album Burzum dobry nawet.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.