Facebook Google+ Twitter

Krogulec, jakie ma możliwości zwiększenia swojej populacji?

Kiedyś w szkole, na tablicy ptaków chronionych widziałem ptaka z czerwono-rudawym podbrzuszem. Dopiero po 60 latach bytowania na Ziemi ujrzałem go w oryginale. Podszedłem go na 12m. Krogulec, średni ptak drapieżny.

Krogulec- średni ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych z rzędu. Ten na zdjęciu to samiec a z białym odcieniem na podbrzuszu to są samice. Występuje w Europie. Inne odmiany Krogulca są na całym Świecie. / Fot. Piotr Wierzbicki W XX wieku powstało w Polsce i na świecie wiele programów, wprowadzających introdukcję sokoła wędrownego. Jednym z takich ośrodków do introdukcji jest Włocławski Ośrodek. Obecnie micheliński ośrodek introdukcji, na skutek zaniedbań chyli się ku upadkowi. Decydenci redukują dofinansowywanie programu zwiększania populacji ptaków drapieżnych i motywują to tym, że sokołów w Polsce jest wystarczająca ilość i na jego działalność nie ma funduszy.

Co zatem należy zrobić, żeby nasze sokoły były w dobrej kondycji a rodzina Jastrzębiowatych miała tendencję wzrostu populacji, bez żebrania o fundusze? Oddać naturze to, co żeśmy jej zabrali i żyć z nią w dobrych układach. Takim przykładem zdrowego podejścia do problemu jest Gmina Nowogard. Po prostu dbamy o wszystkie ptaki. Nad Jeziorem Nowogardzkim codziennie przychodzą ludzie i dokarmiają ptaki. O zasadach dokarmiania - materiał niżej.

Drugim ważnym elementem jest stosowanie przy domach kompostowników na odpadki żywności. W domu stosujemy sortowanie na śmieci do śmietnika i osobno odpadki do kompostownika. Ptaki z kompostownika wybiorą wszelkie nasionka i to co jest im potrzebne. Przy domu montujemy karmik i karmimy przede wszystkim orzechami włoskimi. Takie mniej dojrzałe i nie wykształcone, nie nadające się do kuchni, dajemy ptakom. Warto nadmienić, że jabłka, które nie będą wykorzystane, pozostawiamy na drzewie. Są one bardzo dobrym pokarmem uzupełniającym w okresie zimowym.

Efekt jest taki, że namnaża się dużo różnorodnych ptaków na które polują sokoły i inne ptaki drapieżne. Selekcjonują stada ptaków i wybierają te najsłabsze, co jest istotne w utrzymaniu równowagi biologicznej. Efekt takiego działania sowicie się opłacił. To co sfilmowałem, widziałem po raz pierwszy w życiu w oryginale, a w latach 60-tych ubiegłego wieku tylko na tablicy ptaków drapieżnych.

Jak poinformował mnie pan Krzysztof Dudek z Uniwersytetu Poznańskiego - za co serdecznie dziękuję -
jest to krogulec- średni ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych. Występuje w Europie. Inne odmiany krogulca występują na całym świecie. (Niestety nie mogę go odszukać w internecie). Rzeczywiście bardzo rzadki okaz. Dopuścił mnie na 12m i za to dostał kurę na posiłek. W ostatnim tygodniu widziałem w ogrodach działkowych w Nowogardzie jeszcze dwa tego typu ptaki. Ten co ja sfilmowałem jest samcem krogulca. Natomiast z jasnym ubarwieniem na podbrzuszu to samice.

Myślę że warto o tym pomyśleć i wprowadzić na terenie całej Polski, zasady wspomagania ptaków w trudnym okresie zimowym
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/ptasia_wigilia_nad_jeziorem_w_nowogardzie_120484.html
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/ptaki_przebywajace_w_nowogardzie_w_okresie_zimowym_123055.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Ciekawy materiał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podpatrzył i sfilmował. Cierpliwy jesteś Piotrze w tym podglądaniu ptaszków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Masz rację! Człowiek powinien, również zadbać o swoich braci mniejszych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Film do tego tematu wysłałem inną drogą bo nie mogę zamontować. Cztery zdjęcia moderatorzy zapomnieli załączyć i materiał jest jaki jest.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko tekst o dokarmianiu nie dotyczy krogulca????

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krogulca spotykam bardzo często. Raz siedział na karmniku pod mym oknem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moje dostały dzisiaj garnek gotowanych ziemniaków. Do paszy nie dodaje się soli, bardzo ważne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piotr ! Jest trudna zima dla ptaszków. Codziennie rano gdy wychodzę do pracy dokarmiam ptaki w karmiku. Bardzo trafiony temat i na czasie ...+5 .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.