Facebook Google+ Twitter

Krokodyle łzy Pana Balcerowicza

Nie jestem dokładnie pewien, ale chyba 8 marca, Anno Domini 2012 Pan Profesor Leszek Balcerowicz w programie stacji TVN 24 wystąpił jako gorący zwolennik przeprowadzenia reformy systemu emerytalnego.

Profesor przytoczył szereg rzeczowych argumentów uzasadniających tę przykrą, ale (także moim zdaniem) konieczną operację. I w sumie wszystko byłoby OK, gdyby nie to, że jednym z tych argumentów była perspektywa "wyludnienia" naszego kraju. Nad tą perspektywą szacowny Profesor załamywał ręce i łzy wylewał. Bo w jej efekcie na emerytów będzie pracować coraz mniejsza liczba młodych pracowników. Ale dlaczego? A no między innymi dlatego, że za kilka lub kilkanaście lat wielu młodych ludzi opuści naszą umiłowaną Najjaśniejszą w poszukiwaniu lepszego chleba poza Jej granicami.

I w tym momencie szlag najjaśniejszy mnie trafił. Bo zastanówmy się, dlaczego młodzi ludzie wyjeżdżają za chlebem do innych krajów? Między innymi dlatego, że w innych krajach gospodarek nie reformował Pan Balcerowicz.
Polska gospodarka, niestety miała to wątpliwe szczęście. Reforma Balcerowicz nam zafundował była jak najbardziej przyjazna i wskazana dla rozwoju kapitalistycznego systemu, natomiast dla zwykłych przeciętnych obywateli już jakby dużo mniej.

Promowała ona ludzi rzutkich, przedsiębiorczych, takich ekonomicznych geniuszy (w śp. PRL-u nazywano ich spekulantami) i dla nich była ona niewątpliwym źródłem sukcesów. Tylko teraz zastanówmy się: w jakim procencie kraj nasz zamieszkują geniusze, a w jakim zwyczajni przeciętni ludzie? Ludzie będący spadkobiercami minionej epoki, która nie tylko nie promowała, ale wręcz piętnowała przedsiębiorczość.

Dla tych ostatnich reforma Pana Balcerowicza była niekiedy nawet zabójcza. Nic więc dziwnego, ze wielu młodych, pracowitych, chociaż może niekoniecznie
genialnych Polaków wyjechało, wyjeżdża i w przyszłości wyjedzie tam, gdzie nawet wredny kapitalizm pozwala w miarę godnie żyć przeciętniakom.
Tylko pytanie - kto będzie pracował dla rodzimych geniuszy i na ich astronomiczne emerytury?

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Andrzej Wach
  • Andrzej Wach
  • 13.03.2012 05:22

Brawo Julo, masz rację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.