Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16664 miejsce

Król dopalaczy - Dawid Bratko. Młodzian o twarzy amorka

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-10-04 09:02

Trudno uwierzyć, że główną postacią, która stoi za dopalaczami w Polsce jest jedna osoba. To zaledwie 23-letni Dawid Bratko z Łodzi, który zyskał już miano króla dopalaczy.

Dawid Bratko - zdjęcie. / Fot. Express IlustrowanyTrudno uwierzyć, że główną postacią, która stoi za dopalaczami w Polsce jest jedna osoba. To zaledwie 23-letni Dawid Bratko z Łodzi, który zyskał już miano króla dopalaczy. Nie dość, że zarządza największą krajową siecią stu kilkudziesięciu sklepów z tzw. produktami kolekcjonerskimi, to dodatkowo zaopatruje w dopalacze większość innych punktów w Polsce. I zarabia na tym miliony, w ubiegłym roku miał ponoć 5,5 mln zł czystego zysku.

Nie było dnia, aby media nie donosiły w ostatnich miesiącach o przypadkach poważnych zatruć i podejrzeń o śmiertelnych zejściach po zażyciu dopalaczy wśród młodych ludzi. Dopalacze brali niemal masowo, bo... były legalne. Do wczoraj. Premier Donald Tusk zapowiedział na niedzielnej konferencji w Gdańsku przełom w walce z dopalaczami. - W sobotę zniknęły sklepy z dopalaczami w Polsce raz na zawsze - powiedział Donald Tusk. Podsumował tym samym sobotni, pierwszy etap zmasowanej akcji kontroli punktów sprzedaży i produkcji środków psychoaktywnych określanych jako produkty kolekcjonerskie.

Król dopalaczy

Dopalacze / Fot. Michał Rogala/PolskapresseWysoki, o twarzy niewinnego amorka nie kryje się z wystawnym stylem życia: kłuje w oczy zegarkiem za kilkanaście tysięcy złotych i sportowymi autami: porsche cayenne i porsche 911 turbo. Mieszka w apartamencie na łódzkich Bałutach, ale chwali się też mieszkaniami nad Bałtykiem i na Lazurowym Wybrzeżu.

O sobie mówi, że urodził się ze smykałką do biznesu. Pierwsze pieniądze zarobił już w wieku 16 lat, następnie wyemigrował do Wielkiej Brytanii. Karierę emigranta zaczynał na Wyspach w barach szybkiej obsługi, smażąc hamburgery. Zarabiał jak większość tamtejszych Polaków: 5-6 funtów za godzinę. Następnie ukończył kurs barmana i nalewał drinki w pubach w Londynie, Edynburgu i Szkocji. Tam po raz pierwszy zetknął się z dopalaczami. Takie sklepy działają w Anglii od kilkunastu lat. Wrócił do Polski, założył najpierw agencję reklamową, ale interes nie wypalił. Początkowo miał spółkę z ojcem, ale dochodziło między nimi do nieporozumień. Głównie w sprawach sposobu zarządzania firmą. Ojciec ostrożny, bał się ryzyka, Dawid - wprost przeciwnie. - Nie boję się inwestycji, urzędów, nieprzychylnego prawa - mówił w jednym z wywiadów. Jak twierdzi, pożyczył więc od kolegi kilkanaście tysięcy złotych i w październiku 2008 r. z rozmachem otworzył przy głównej ulicy - Piotrkowskiej - w Łodzi swój pierwszy sklep z dopalaczami. Nazwał go smart shop.

Anita Czupryn

Czytaj więcej: polskatimes.pl


Czytaj więcej:

Koniec z dopalaczami? Urzędnicy zaczęli ostre kontrole
Sole do kąpieli i białe proszki zakazane ustawą
Trwa walka z dopalaczami. Warszawa zadaje kolejne ciosy
Dopalacze - pomysł na biznes? Wywiad z właścicielem sklepu
Bałtyk, morze i... dopalacze
Dopalacze - fakty i mity


WIESZ COŚ WIĘCEJ NA TEN TEMAT? ZAREJESTRUJ SIĘ I NAPISZ ARTYKUŁ!
MASZ INNE ZDANIE NIŻ AUTOR MATERIAŁU? WYRAŹ JE W KOMENTARZU!

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

siusiu rusiu
  • siusiu rusiu
  • 29.10.2011 12:18

Taki dziany a wyglada jak pizda ;]

Komentarz został ukrytyrozwiń
tremolo
  • tremolo
  • 08.10.2010 03:46

i zamiast SS wyszlo anty SmartShop :) Jakie jest opposite of Smart? :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń
PIOTR PAKTO
  • PIOTR PAKTO
  • 07.10.2010 12:48

DOBRZE MU DOBRZE ZA BUTNUY JEST

Komentarz został ukrytyrozwiń
PIOTR PAKTO
  • PIOTR PAKTO
  • 07.10.2010 12:47

to posiedzimy panie BRATKO POWODZENIA W PUDLE TAM PIENIĄZKI NIE POMOGĄ

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Kowalski
  • Jan Kowalski
  • 06.10.2010 13:50

Jaka zazdrość? O drogi zegarek czy Porsche kupione kosztem ludzkiego życia lub zdrowia? Oby nie musiał sprzedać tych zbytków i to szybko jak zaczną się pozwy o odszkodowania. Wolałbym rowerem jeździć niż w taki sposób gromadzić fortunę. I więcej mam radości i satysfakcji ze swoich uciułanych uczciwą pracą pieniędzy niż on z szybko i na ludzkiej krzywdzie zrobionej kupy szmalu.

Żerować na ogłupionych ludziach, żądnych mocnych wrażeń - każdy głupek potrafi. Tylko nie każdy głupek zniży się aż tak. I zobaczcie jaki to człowiek, żeby szpanować zegareczkiem... a ciekawe czy dał choć 100zł na dom dziecka, hospicjum lub wsparł jakąś biedną rodzinę? Bo ja tak. I nie jestem milionerem.

A p. premier pierwszy raz w życiu mnie zaskoczył szybkością i precyzją działania...

Komentarz został ukrytyrozwiń
xxx
  • xxx
  • 04.10.2010 20:36

Od zarania dziejów jest tak, że mądrzejszy żeruje na idiotach. Chłopak ma zdrowe podejście. Od siebie dorzucę jeszcze, że dzięki dopalaczom ,,rasa" się oczyści... z głupków bo jeśli ktoś sięga po dopalacze to ma nasrane w głowie. Taki człowiek i tak jest bezużyteczny dla społeczeństwa, nic nie wymyśli, nie będzie dobrym pracownikiem, nie będzie w stanie wychować dzieci w normalny sposób bo on jest tak podniecony myślą o innych stanach świadomości, że wszystko inne w jego życiu ma marginalne znaczenie. I to nie jest kwestia uzależnienia tylko dojrzałości,umiejętności przewidywania, odpowiedzialności i paru innych cech, których naszemu ,,wyzwolonemu" społeczeństwu brakuje.
Patrzcie na tego człowieka i podziwiajcie a nie plujecie, co poniektórzy z Was, żółcią... bo on mimo młodego wieku jeździ marzeniem większości a Wy czymś zdecydowanie z niższej półki, a w jego wieku mieliście co najwyżej rower albo 20letniego grata. Nie ważne czy ktoś za nim stoi czy nie, chłopak ma odwagę, siłę i energię aby się napierd.... z absurdami tego kraju. Wykorzystał doskonale szansę jaką dostał od życia i jej nie spierd... nawet jak dopy zostaną zakazane... On ma łeb na karku i świetnie sobie poradzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
open
  • open
  • 04.10.2010 20:18

jaka zazdrość, logika kolego, żyj i daj żyć innym... no ale jaki kraj tacy i młodzi jego biznesmeni, jak najwięcej wziąść z niczego, czyli wciskanie w przypadku dopalaczy czegoś gdzie koszt produkcji za psie pieniązki z jakiegoś taniego specyfiku, a sprzedaż o wiele korzystniejsza. Nie chodzi o zazdrość kraj z tego ma podatki nie małe jak sie domyślam, ale jest tu jedno zakrzywienie, nie daje to żyć innym i stąd dobranie sie do tyłków... i dobrze. Za ten kraj tez sie ktoś powinien wziąść..

Komentarz został ukrytyrozwiń
Joanna Kot
  • Joanna Kot
  • 04.10.2010 14:39

Zaprowadżmy chłopaka do szpitala, gdzie leżą ofiary jego interesu!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Eleonora
  • Eleonora
  • 04.10.2010 09:07

Typowa Polska mentalność: Zazdrościsz komuś paru mln zł zysku, zegarka, czy Porshe.. Boo niezbyt rozumiem?