Facebook Google+ Twitter

Król Łokietek już w Tarnowie

Za ogrodzeniem, oddzielającym przechodniów od skweru przy ulicy Wałowej w Tarnowie, postawiono już pomnik króla Łokietka. Figurę i na nowo zaaranżowany skwer, tarnowianie zobaczą w połowie czerwca.

Ogrodzenie zasłania pomnik Łokietka i aranżowany na nowo skwer. / Fot. Dorota JuchaDokładnie rok temu tarnowscy radni wyrazili zgodę na budowę w Tarnowie pomnika króla Władysława Łokietka. Czymże ten król właśnie zaskarbił sobie względy tarnowian? Otóż 7 marca 1330 roku król Władysław Łokietek złożył swój podpis pod aktem lokacyjnym Tarnowa. Od tej daty liczą się dzieje Tarnowa jako miasta.

Właśnie w tym miejscu, blisko starych murów pamiętających początki Tarnowa, posadowiono pomnik króla Łokietka. / Fot. Dorota JuchaPomysłodawcami i fundatorami pomnika króla Władysława Łokietka są osoby prywatne, miejscowi przedsiębiorcy związani z Izbą Przemysłowo-Handlową w Tarnowie. Poza działalnością związaną z biznesem, starają się również wspierać ciekawe i ważne wydarzenia kulturalne. Na realizację projektu pomnika przekazali około 150 tysięcy złotych, a zaprojektowanie i wykonanie pomnika zlecili prof. Czesławowi Dźwigajowi.

Postać króla jeszcze zakryta. / Fot. Dorota JuchaPomnik przedstawiający króla Władysława Łokietka, wykonany z brązu, jest już gotowy. Sama postać króla mierzy niewiele ponad trzy metry wysokości i została posadowiona na owalnym postumencie o wysokości blisko dwóch metrów. Płaszcz okrywający sylwetkę króla zasłania częściowo cokół, a spod królewskiego płaszcza wystaje but. Król Łokietek w lewej dłoni trzyma miecz, a w prawej akt lokacyjny Tarnowa z wygrawerowanym herbem miasta.

Pomnik umieszczono kilka dni temu w głębi skweru, w odległości około 20 metrów od ulicy Wałowej, i częściowo zakryto przez wzrokiem ciekawskich.Ale co bardziej ciekawscy mogą już króla zobaczyć. / Fot. Dorota Jucha
Zanim tarnowianie zobaczą pomnik w pełnej krasie, muszą zakończyć się prace związane z aranżacją skweru przy ulicy Wałowej 7. Teren ten zostanie wyłożony kostką brukową w kilku kolorach i rozmiarach. Całość, łącznie z pomnikiem, zostanie oświetlona. Pojawią się specjalne siedziska, a także kwiaty i krzewy.Teren wokół pomnika zostanie wyłożony kostką, posadzone zostaną też kwiaty. / Fot. Dorota Jucha

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

drobna aktualizacja - odsłonięcie pomnika zaplanowano na 2 lipca, początek ok. godz. 21. Termin ten nie powinien ulec zmianie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.