Facebook Google+ Twitter

Król Makula I już rządzi. Górny Śląsk uhonorował satyryka Mariana Makulę

Współautorzy: Barbara Podgórska

Mariana Makulę obwołano wczoraj królem Górnego Śląska.

 / Fot. Adam K. Podgórski / Fot. Adam K. PodgórskiNałożono mu koronę na głowę, wręczono królewską szatę, obsypano kwiatami i drogocennymi darami. W kolejce do złożenia hołdu ustawiali się parlamentarzyści, przedstawicie samorządów, ludzie kultury, biznesu, sztuki i najtłumniej poddani (czytaj: wielbiciele talentu), tudzież pospólstwo, w rodzaju niżej i nisko podpisanych. Prezenty, w przeważającej liczbie kształtu podłużnego, skrywające inne kształty, bardziej obłe i szklane, witane z uznaniem monarszym wzrokiem, znikały w przepastnych koszach, odnoszonych w pocie czoła przez uwijających się służących.

 / Fot. Adam K. Podgórski / Fot. Adam K. PodgórskiSławny i sławetny bibosz, kpiarz i babiarz, którego przodkowie Mac Culowie, przywędrowali na Ryndorf ze Szkocji w XV wieku, świętował wczoraj 60. urodziny w Miejskim Domu Kultury w Nowym Bytomiu.

 / Fot. Adam K. PodgórskiNa scenie pojawiła się więc niesforna, rozbrykana klasa - "Ferajna Makuli", wzmacniana ochotniczymi posiłkami z Operetki Śląskiej w Gliwicach. W prawie dwugodzinnym widowisku, przedstawili oni wiekopomny życiorys "śląskiego Wernyhory", założyciela i weterana wielu kabaretów, z RAK-iem na czele, twórcy musicali "Pomsta", "Zolyty", "Głos się zrywo, dusza śpiywo” oraz niezliczonych skeczy i piosenek w gwarze śląskiej, poety, aktora, autora książek i popularnego felietonisty śląskiej prasy.

 / Fot. Adam K. Podgórski / Fot. Adam K. PodgórskiWiele z piosnek, zaprezentowanych podczas benefisu, doczekało się rangi autentycznych przebojów. Barwne, dynamiczne, nieomal "fajerwerkowe" widowisko zakończyły szlagry: "Niy mo jak Ślonsk" oraz finałowy, żywiołowy, wykonany z udziałem roztańczonej publiczności "Śląsk, nasz Śląsk", nieomal hymn Hanysów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Brawa!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.