Facebook Google+ Twitter

Król Nepalu opuścił pałac

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-23 17:09

W Nepalu król Gjanendra opuścił pałac królewski w stolicy kraju Kathmandu i przeniósł się do letniej rezydencji w lesie Nagardżuna. Maoiści, którzy wygrali ostatnie wybory powszechne w Nepalu od dawna domagali się od króla, by opuścił pałac i umożliwił przekazanie posiadłości na cele społeczne lub na rezydencję przyszłego prezydenta kraju.

Środowiska związane z dworem królewskim nie komentują przenosin monarchy. Dlatego nie jest jasne, czy król zdecydował się opuścić pałac na zawsze, czy też, tak jak co roku, postanowił przenieść się w okresie letnim do wyżej położonej rezydencji.
Obalenie monarchii i wprowadzenie w Nepalu ustroju republikańskiego jest jednym z głównych celów politycznych maoistów. Jeszcze do niedawna mieli oni w tej sprawie poparcie większości ugrupowań politycznych kraju. Po ostatnich morderstwach politycznych dokonanych przez członków bojówek związanych z partią maoistyczną reprezentanci największych partii żądają jednak rozwiązania ugrupowań zbrojnych i od tego uzależniają swe poparcie dla projektu obalenia monarchii i ogłoszenia republiki. Zgromadzenie konstytucyjne wybrane w kwietniowych wyborach ma się zebrać na swym pierwszym posiedzeniu 28 maja. Maoiści chcą, by wtedy właśnie doszło do obalenia monarchii i utworzenia w Nepalu republiki.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.