Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24539 miejsce

Król zamiast prezydenta. Komentują: Rokita i Korwin-Mikke

Grupa Polaków chce referendum na ten temat. Jan Rokita: Pod warunkiem, że tak jak w Sparcie będzie dwóch królów. Janusz Korwin-Mikke: Polska potrzebuje zupełnie nowej dynastii, a pierwszą dynastię zakłada się siłą i siłą bierze się władzę.

Grupa Polaków chce prezydenta w Polsce zastąpić monarchą. Pierwszym miałby być potomek polskich królów, Maria Emanuel, książę Saksonii, margrabia Miśni, senior rodu Wettinów, ktory przyjaźnił się z papieżem Janem Pawłem II.

Inicjatorami pomysłu jest kilku mieszkańców Nowego Sącza, którzy zamierzają doprowadzić do referendum, w którym Polacy zdecydują, czy chcą restytucji królestwa. W Starej Lubownii na Słowacji ma zostać zawiązana 17 września Konfederacja Spiska, wśród pomysłodawców jej powołania jest Adam Orzechowski, sądecki antykwariusz i jubiler, który zasłynął jako odtwórca zrabowanej przez Prusaków korony polskich monarchów.

mwmediaJan Rokita (Platforma Obywatelska)

Jeśli dziś ktoś chciałby przeprowadzić referendum na temat powrotu monarchii w Polsce, to zapewne mógłby liczyć na poparcie partii rządzącej. Jednak pod warunkiem, że przeniesiony zostałby do Polski ustrój panujący w starożytnej Sparcie, w którym zgodnie z tradycją dorycką, tradycją Likurga*, państwem rządzi dwóch królów. Królowie współpracowali ze sobą i obaj mieli prawo do dysponowania wojskiem. Po jakimś czasie zaczęli spierać się między sobą i ich znaczenie zaczęło maleć. O ile pamiętam prawo Likurga nie zabraniało, by królami byli bracia, choć o ile wiem, to taka sytuacja w Sparcie nie miała miejsca.
Jesteśmy takim trochę post spartańskim krajem, tyle że oryginalniejszym, bo u nas rządzą bracia i to na dodatek bardzo podobni do siebie.

fot. AKPAJanusz Korwin-Mikke (Unia Polityki Realnej, Platforma Janusza Korwin-Mikke)

Inicjatywa nowosądecka to żaden powrót do monarchii. Polska potrzebuje zupełnie nowej dynastii, a pierwszą dynastię zakłada się siłą i siłą bierze się władzę. Nie znam poglądów księcia Emanuela, ale nie ma on doświadczenia w sprawowaniu rządów, poza tym, kto zna Wettinów. Potrzeba kogoś, kto ma siłę, szacunek ludzi i potrafi przejąć władzę, jak na przykład gen. Franco, czy Pinochet. Faceta, który rozpędzi tą hołotę, weźmie władzę i zostanie królem. Albo ktoś mianowany przez tego, kto dokona przejęcia władzy, jak Jan Karol mianowany przez gen. Franco. Tylko, że on zdradził. Oddał władzę ludziom, nie chciał rządzić, bo uwierzył w demokrację i teraz widać, co się w Hiszpanii dzieje, wygrywają socjaliści. To padnie za kilka lat. Mówi się, że demokracja to system niedoskonały, ale nikt lepszego nie wymyślił, to nie prawda, demokracje padają, jedna po drugiej.
Jestem monarchistą. Polsce potrzebna jest monarchia, ale reprezentowana przez zupełnie nową dynastię. W Polsce funkcjonuje złe wyobrażenie o tym, kim jest monarcha. Ludziom wydaje się, że to facet, który w gronostajach siedzi na tronie. Tymczasem założyciel dynastii, to młody król na koniu, w otoczeniu najbardziej zaufanych ludzi, który dobiera sobie odpowiednich współpracowników i buduje monarchię, by stać go było i by dopiero zasłużyć na te gronostaje.

*Likurg, Lykourgos (IX w p.n.e.) - król Sparty, prawodawca, twórca ustroju - władza w rękach dwóch królów.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Oleksy
 • Oleksy
 • 20.06.2011 16:19

Precz z monarchią niech zyje lewica!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rosomak
 • Rosomak
 • 20.06.2011 16:16

jak bedzie monarchia organizuje partyantke by monarchie obalić!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Hohlik
 • Hohlik
 • 20.06.2011 16:15

Nigdy więcej monarchi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stas
 • Stas
 • 20.06.2011 16:13

Precz z monarchią!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adam Las
 • Adam Las
 • 12.04.2011 18:55

Niech zyje Krol!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nową wiarą jest LIBERTARIANIZM - wolność od opresyjnego państwa demo-socjalistycznego. A nowym królem musi zostać ultralibertarianin, który niczym Pinochet rozpędzi hołotę i zlikwiduje państwo

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jednym z filarów monarchii była realna wiara (lub strach) w Boga i to, że władca był od Boga- teraz nie ma takiej wiary. Aby być "capo di tutti capi" trzeba mieć oprócz siły jeszcze ideę, którą ludzie przyjmą - Gdzie ona jest? - Nie ma. Chyba jeszcze poczekamy na jakąś nową wiarę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 28.07.2006 10:28

a co państwo Pleno Titulo Komentatorzy tacy poważni? Zamiast stroszyć się, oburzać i nadymać, może lepiej ukłonić się przed bystrym umysłem i kapitalnym talentem polemicznym? Wyławianie paradoksów rzeczywistości politycznej - oto, w czym mistrzem jest pan Janusz :). A kto da się sprowokować, ten trąba :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co to ma do rzeczy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

I Adolf został wybrany w demokratycznym głosowaniu, drogi przedmówco.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.