Facebook Google+ Twitter

Królestwo soulu - Erykah Badu zagra w Polsce

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-05-13 22:30

Można ją rozpoznać po niecodziennej fryzurze, magnetycznym głosie i niezwykłej charyzmie. Erykah Badu ponownie zaprasza nas do swojego czarującego świata dźwięków. Za niespełna dwa miesiące artystka zagra w Gdyni.

Jak sama mówi: „Częstotliwość dźwięków wnika w twoją świadomość. Niemal zmienia DNA”. Twórczość Eryki Badu wytyczyła nowy kierunek w muzyce, zwany neosoulem. Sama artystka nie lubi tego określenia wobec tworzonych przez siebie utworów. Twórczość tak niepowtarzalna, a zarazem trafiająca w gusta najbardziej wymagających odbiorców jest cechą charakterystyczną tylko największych artystów. Erykah może być odskocznią od otępiającej wizji muzyki, którą roztaczają przed nami media. Nachalny kicz, promowanie osób pozbawionych szczątkowych śladów talentu i kopiowanie istniejących "dzieł" sprawia, że z ulgą odetchniemy i zrelaksujemy się przy prawdziwej muzyce.

Pierwszy album wokalistki zatytułowany "Baduizm” ukazał się w 1997 r. i brzmiał niczym nowa religia. Dźwięki ciepłego jazzu, hip hopu i soulu, łącząc się z hipnotyzującym wokalem Badu, tworzą rodzaj spowiedzi czy modlitwy. Jej piosenek nie można w żaden sposób zaszufladkować, muzyka i spokojnie wypowiadane słowa są zwiewne, ledwie uchwytne. Miłość, życie, przyjaźń nie są tutaj tandetnymi ozdobnikami, mającymi przyciągnąć odbiorców. Erykah porusza trudne tematy we własny, oryginalny sposób. Otacza je swoją filozofią, wciągając słuchacza do nieznanego wcześniej świata. Elementy opowieści czy niespotykane porównania nadają charakter wszystkim utworom, które niczego nie powielają, nie są mdłe. Roztacza przed nami krajobraz nasycony dźwiękami, które przenikają się w pełnej harmonii. Mimo na siłę wtłaczanej elektroniki, mniej lub bardziej trafionych innowacji muzycznych, Erykah potrafi się odnaleźć, zachowując własny styl. Intryguje eksperymentami, łączeniem różnych brzmień, form, pokrewnych dźwięków. Liryczny soul przeplata z dynamicznym funkiem, by zaraz zaskoczyć nas kolejną zmianą konwencji.

Kolejne płyty były przyjęte równie dobrze jak album debiutancki. Słuchacze mieli okazję poznać niespotykaną wrażliwość artystki. "Mama's Gun" z 2000 r. była najbardziej podobna do "Baduizmu", zarówno pod względem muzycznym jak i tekstowym. W kolejnych albumach - "Worldwide Underground” i najnowszym "New Amerykah" artystka odchodzi od wcześniejszych form na rzecz brzmień bardziej surowych. Obecny minimalizm w żadnym stopniu nie ujmuje jednak wartości artystycznej. Wręcz przeciwnie - pokazuje, że Erykah nie jest schematyczna i potrafi odnaleźć się również na obrzeżach soulu.

Jej koncerty przypominają spektakle teatralne, podczas których publiczność pełni rolę zarówno słuchaczy jak i widzów. Zapach kadzidełek, gwałtowny taniec, liczne kontrasty barw sprawiają wrażenie zupełnego oderwania od rzeczywistości. Kontakt z publicznością nawiązywany poprzez muzykę i atmosfera mistycyzmu powodują, że występy Eryki są niezapomniane. W tym roku będziemy mieli okazję już trzeci raz podziwiać ją w Polsce. Piosenkarka wystąpi na tegorocznym festiwalu Heineken Opener w Gdyni. Dla wszystkich jej fanów, których właściwie można nazwać wyznawcami, będzie to prawdziwa, muzyczna uczta. Badu koi zdezorientowane zmysły, pomaga utrudzonej wyobraźni powoli zatopić się w oceanie dźwięków. Z pewnością tak będzie w Gdyni już na początku lipca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Choc nie lubie Eryki, to zostalem delikatnie zmuszony przez swoja dziewczyne do pojscia na koncert, ktory odbedzie sie na opener ;) I musze przyznac ze po przeczytaniu tego artykulu, moje checi co do obecnosci na tym widowisku znacznie wzrosly. Gratuluje swietny artykul :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.