Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4220 miejsce

Królewna z astronomicznego katalogu

Obraz z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a przedstawia dwie piękne galaktyki o nazwach, które mogą posłużyć za początek kilku innym opowieściom. Tak dotyczącym samego nazewnictwa katalogowanych obiektów jak i historii dawnych wierzeń.

Niektóre obiekty astronomiczne posiadają ujmujące nazwy, znowuż inne odbierane są jako dziwaczne. Inspiracją bywają mitologie, kiedy indziej cechy własne i ogólny wygląd ciała niebieskiego. Weźmy na przykład konstelację Oriona, galaktykę Sombrero, Mgławicę Koński Łeb, a nawet Drogę Mleczną. Jednak znakomita większość kosmicznych obiektów jakie występują w katalogach astronomicznych, nosi raczej niezbyt poetyckie miana, bazujące na kolejności ich odkrywania.

Galaktyki w gwiazdozbiorze Panny: NGC 4424 i LEDA 213994 (mniejsza z dwojga obiektów). / Fot. ESA/Hubble & NASANa tym obrazie z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a są wyraźnie widoczne dwie galaktyki w gwiazdozbiorze Panny, z których większa nosi nazwę NGC 4424. Obiekt został skatalogowany w New General Catalog (Nowy Katalog Ogólny), w skrócie NGC. Prace nad tym zbiorem zapoczątkował duński astronom John Dreyer w 1888 roku. NGC jest jednym z największych katalogów astronomicznych, zatem nic dziwnego, że duża ilość zdjęć Hubble'a przedstawia obiekty, które w nim figurują. Jego pełny tytuł to New General Catalog of Nebulae and Clusters of Stars (Nowy Katalog Ogólny Mgławic i Gromad Gwiazd). Łącznie zawiera 7 840 pozycji, na ogół są to większe, jaśniejsze i bardziej przyciągające uwagę obiekty nocnego nieba, a zatem łatwiej dostrzegane przez początkujących astronomów.

Mniejsza, płaska, jasna galaktyka umiejscowiona tuż poniżej NGC 4424, nosi nazwę LEDA 213994. To skrót od francuskiej bazy danych Lyon-Meudon Extragalactic Database (LEDA), która jest o wiele bardziej nowoczesna niż NGC i zawiera miliony obiektów. Niemniej astronomowie nazywają wskazaną galaktykę Ledą, gdyż imię jest bezsprzecznie bardziej atrakcyjne od kanciastego skrótowca.

Według mitologii starożytnych Greków, Leda była etolską królewną, której zapragnął Zeus. Jedna z wersji podaje, że miała z nim dzieci, odkąd zbliżył się do niej ukryty pod postacią łabędzia. Z jajka złożonego przez Ledę, mieli wykluć się bliźniacy Kastor i Polluks. Zgodnie z inną wersją Leda złożyła dwa jaja, z jednego wykluły się słynne bliźnięta, a z drugiego piękna Helena.

źródło: NASA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.