Facebook Google+ Twitter

Królikarnia wróci do Krasińskich?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-18 07:20

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że nie było podstaw do przejęcia pałacu i parku Królikarnia przez państwo na mocy dekretu Bieruta z 1945 roku - czytamy w "Życiu Warszawy".

Gazeta przypomina, że dobra Królikarnia obejmowały pałac, całkowicie zniszczony podczas Powstania Warszawskiego, oraz 8-hektarowy park Arkadia z dwoma stawami. Była właścicielka utraciła je w 1955 roku. Odmówiono jej prawa własności czasowej do gruntu - pisze dziennik.
Formalnym powodem stała się niemożność pogodzenia dalszego korzystania z gruntu przez byłego właściciela z przeznaczeniem tego gruntu w planie zagospodarowania przestrzennego. Odbudowany pałac stał się oddziałem Muzeum Narodowego - przypomina gazeta.

Minister infrastruktury stwierdził jednak nieważność decyzji z 1955 roku. Resort zaznaczył, że od 300 lat w Królikarni istniał zabytkowy park publiczny. Na taki też cel przeznaczał go plan zabudowy, obowiązujący w dacie wydawania decyzji dekretowych. Nie można więc mówić o sprzeczności z planem.

Muzeum Narodowe zaskarżyło te decyzje do sądu. Ten jednak podzielił generalne ustalenia ministra. Wyrok jest nieprawomocny. Muzeum Narodowe zapowiedziało wniesienie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.