Facebook Google+ Twitter

"Królowa ciszy" laureatką festiwalu filmowego w Wiedniu

Po sukcesach polskich filmowców na festiwalach w Berlinie, Locarno i Wenecji przyszedł czas na Festiwal Filmowy LET'S CEE w Wiedniu. Film "Królowa ciszy" Agnieszki Zwiefki otrzymała główną nagrodę w konkursie filmów dokumentalnych.

Kadr z filmu Królowa ciszy. / Fot. materiał prasowyFilm "Królowa ciszy", do którego scenariusz napisała reżyserująca go Agnieszka Zwiefka to opowieść o 10 - letniej Denisie, dziewczynce z nielegalnego romskiego koczowiska. Jak podobne jej dzieci nie chodzi do szkoły, nie potrafi czytać ani pisać, żyje wraz z rodziną w skrajnie trudnych warunkach bez prądu, bieżącej wody, w miejscu zagrożonym likwidacją i eksmisją lokatorów. Denisa jest przez nich określana jako "głucha" lub "głupia", gdyż nigdy nie nauczyła się mówić, ale też i nie zasymilowała się w najmniejszym stopniu ze swoim środowiskiem. Dziewczynka żyje bowiem w swoim świecie, którym jest taniec, a w szczególności układy choreograficzne z bollywódzkich filmów, które Denisa znalazła pewnego dnia na wysypisku śmieci, a teraz stara się odtwarzać. Taniec Denisy jest jedyną formą wyrażania przez dziewczynkę jej uczuć oraz stosunku do otoczenia i świata w ogóle. Nagroda na festiwalu w Wiedniu nie jest pierwszą, którą otrzymał film Agnieszki Zwiefki. Wcześniej dostrzeżono jego walory w Permie, Monachium, Pradze, Wrocławiu, Koszalinie i Krakowie; nagrody otrzymywali też autorzy zdjęć: Armand Urbaniak i Aleksander Duraj.

Nagroda dla "Królowej ciszy" nie jest jedyną nagrodą dla polskiego filmu przyznaną na festiwalu LET'S CEE: wyróżnienie otrzymałPlakat filmu Królowa ciszy. / Fot. materiał prasowy też obraz Małgorzaty Szumowskiej "Body/Ciało" (równorzędne wyróżnienia otrzymały też "Dureń" Jurija Bykova). Główną nagrodę w kategorii filmów fabularnych otrzymał film słoweński "Ti mene nosis" (wyświetlany w Wiedniu pod tytułem "You Carry Me") w reżyserii Ivony Juki. Nagrodę publiczności otrzymał rumuński film "Aferim!" (reżyseria: Radu Jude). Za najlepszą aktorkę festiwalu uznana została irańska aktorka Fatemeh Motamed-Arya za rolę w azerbejdżańskiej produkcji "Nabat".

Podczas odbywającego się w dniach 1 - 11 października 2015 roku w stolicy Austrii festiwalu było sporo polskich akcentów; pokazywano takie nasze filmy, jak "Carte Blanche", "Ida" i "Bogowie", w jury konkursu filmów dokumentalnych zasiadał Marcin Szczygielski, a spotkania z twórcami i dyskusje po projekcjach festiwalowych prowadził Tomasz Raczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

W Wiedniu nas cenią

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piątka!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.