Facebook Google+ Twitter

Królowie tymczasowi

Królowie przekazywali swoim tymczasowym zastępcom przede wszystkim funkcje magiczne. Dzięki nim było możliwe zapanowanie nad złymi duchami i odwrócenie uwagi demonów od prawdziwego króla.

Po prawyborczej debacie polityków PO wygląda na to, że król - ktokolwiek nim zostanie – jest nagi. Jednak nie martwmy się - to król tymczasowy.

W miesiącu Meac król Kambodży co roku abdykował na kilka dni. W tym czasie nie załatwiał on żadnych spraw państwowych. W jego zastępstwie panował król tymczasowy.
W wybrany przez astrologów pomyślny dzień, mandaryni prowadzili tymczasowego króla w uroczystej procesji. Po złożeniu hołdu prawdziwemu królowi, otrzymywał on władzę królewską na trzy dni. W ostatnim dniu panowania tymczasowy król wydawał rozkaz by słonie zdeptały symboliczną górę ryżową. Ludność zbierała rozsypane ziarna ryżu i zabierała do domu dla zapewnienia dobrych plonów. Podobne przykłady cyklicznej abdykacji znajdujemy w Syjamie, Maroku, a nawet w Kornwalii. W Persji tymczasowego króla mianowano w specjalnej potrzebie, gdy trzeba było zbawić prawdziwego króla od niebezpieczeństwa. W 1591 roku by odwrócić zły omen od szacha Abbasa Wielkiego, na trzy dni królem mianowano chrześcijanina Jusufa. Obdarzono go nie tylko tytułem, ale i władzą królewską. Gdy krótkie panowanie Jusufa się zakończyło, został on uśmiercony. (przypis 1)

Obyczaj powoływania tymczasowego króla nie jest obcy polskim politykom.
Tak uczynił Marian Krzaklewski wynosząc do godności pierwszego ministra Jerzego Buzka.
Po pomysł sięgnęli bracia Kaczyńscy mianując premierem Kazimierza Marcinkiewicza.
Gdy uznali, że misja szefa rządu dobiegła kresu, odesłano go w polityczny niebyt.
Lider rządzącej obecnie partii, premier Donald Tusk zmienił nieco procedurę, organizując ludowi igrzyska w postaci prawyborów. Wprowadzając ducha rywalizacji, może zamierzał odwrócić uwagę chętnych do pracy w pałacu prezydenckim od nieciekawego zakończenia tej przygody.
Zamysł ten nie powinien dziwić przy poznaniu obyczaju panującego w Ngoio, prowincji starożytnego królestwa Kongo. Obowiązujące tam prawo nakazywało, by monarcha został zabity w noc po koronacji. Przywilej następstwa przypadał wodzowi plemienia Musurongo, ale nie trudno się domyślić, że z czasem nikt nie chciał z niego korzystać. (przypis 2)

Królowie przekazywali swoim tymczasowym zastępcom przede wszystkim funkcje magiczne. Dzięki nim było możliwe zapanowanie nad złymi duchami i odwrócenie uwagi demonów od prawdziwego króla. Obyczaj powoływania tymczasowego króla miał częstokroć zapewnić urodzajne plony.

Oto istota myślenia magicznego. Osoba rozumująca w ten sposób, uważa że myślenie jest równoznaczne z działaniem. Dobrym przykładem ilustrującym tę przypadłość, jest często pojawiający się w sytuacjach konfliktowych zwrot: "Niech cię diabli wezmą". Osoba myśląca racjonalnie doskonale zdaje sobie sprawę, że jest to tylko niesympatyczny zwrot. Osobnik reprezentujący myślenie magiczne, wyrażając to życzenie oczekuje jego jak najbardziej praktycznych skutków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 29.03.2010 23:14

Ci co mają wiedzę, doświadczenie i mądrość życiową mają inne cele w swoim życiu i na politykę już nie mają czasu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Tak się żongluje naiwnością ludzi...
Właśnie, ale dlaczego się to czyni z taka łatwością i skutecznością? Pozdrawiam serdecznie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyli pozorne wybory. Tak naprawdę wygrana PO czy PiS-u niewiele znaczy, gdyż system pozostaje ten sam. Wstawia się tylko nowych ludzi do pełnienia dość ściśle określonych ról i zadań. Póki tego wszyscy dogłębnie nie zrozumiemy nie mamy nawet malutkich szans na uzdrowienie polityki oraz poprawę swojej sytuacji i pozycji. Ponadto politycy chytrze potrafią urządzać igrzyska, nawet rewolucyjne zmiany, by w nowej scenerii wszystko zostało po staremu. Nie darmo mówi się: musi się wiele zmienić, by nic się nie zmieniło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli uważasz tak jak ja :Kliknij gwiazdkę, bo to najsympatyczniejszy komentarz dla autora lub napisz, sfotografuj lepiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dariuszu, ja również staram się czytać ze zrozumieniem, co nie oznacza, że ktoś pisze ze zrozumieniem. /oczywiście ta wypowiedź nie dotyczy artykułu/ :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

staram się czytać ze zrozumieniem panie Lesłąwie co nie zmienia faktu ,że niektóre intencje pozostają niejasne :] . Jak widać źle pana zrozumiałem przez co zrobiło mi się głupio. Pozdrawiam także

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie też odpowiada samo-promocja.Pozdrawiam panie Dariuszu i Mariuszu.Nie napisałem ,że widzę w tym coś złego- to nadinterpretacja mojego komentarza .Czytać powinno się ze zrozumieniem, albowiem można dojść do fałszywych wniosków i przy tym mieć moc jasnowidzenia ,w co osobiście nie wierzę.Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trafne porównanie 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mi osobiście przypadła do gustu ta "prowokacja artystyczna" , lubię takie zagrania i niebanalne ujęcia tematu. Nie widzę także nic złego w publikowaniu swoich własnych dorobków intelektualnych w różnych miejscach, tym bardziej, że robi się to nieodpłatnie. 5 za Złotą Gałąź

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł interesujący, wprawdzie zajawka tego nie zapowiada. *5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.