126385 miejsce

Kronika ME w Barcelonie: Piękne pożegnanie z Hiszpanią

Piękne pożegnanie z Hiszpanią i mistrzostwami zafundowali nam nasi reprezentanci. Złoty medal Piotra Małachowskiego i brąz polskiej sztafety!

VI dzień

Na początek wystartował maraton mężczyzn. Mogliśmy w nim oglądać Mariusza Giżyńskiego - zajął on 12. miejsce. Wygrał Rothlin ze Szwajcarii (2:15:32), drugi był Hiszpan - Martinez. Na najniższym stopniu podium stanął Rosjanin - Safronov.

Na dystansie 4x100 m mężczyzn najlepszą okazała się sztafeta francuska. Zresztą, jeśli ma się w składzie Lemaitra i Mbandjocka, to złoto jest jak najbardziej prawdopodobne i realne. Na następnych miejscach uplasowali się Włosi (38,17) i Niemcy (38,44). Polacy w składzie: Dariusz Kuć, Paweł Stempel, Robert Kubaczyk i Kamil Kryński zajęli 5. miejsce. Poprawa najlepszego wyniku w sezonie nie stała się przepustką do odebrania medalu. Ten jednak wpadł w nasze ręce za sprawą pań. Marika Popowicz, Daria Korczyńska, Marta Jeschke i Weronika Wedler na tym dystansie poprawiły rekord Polski, uzyskując czas 42,68. Świetne zmiany, bardzo szybki bieg - i niespodzianka gotowa! Kolejny brąz! Srebro dla Francuzek (42,45), natomiast złoto powędrowało do Ukrainek (42,29).

Finał rzutu dyskiem przebiegł po naszej myśli. Piotr Małachowski w drugiej próbie zyskał wynik 68,87 i to właśnie pozwoliło mu odebrać medal z najcenniejszego kruszcu. Największemu rywalowi Polaka - Hartingowi (Niemcy) zabrakło 40 cm, by dorównać nowemu mistrzowi Europy. Po 52 latach znów po mistrzostwo sięgnął nasz rodak. Trzecie miejsce przypadło Węgrowi - Fazekasowi (66,43).

Bieg na 3 km z przeszkodami mężczyzn nie dał Tomaszowi Szymkowiakowi upragnionej nagrody. Nasz reprezentant, do którego należy trzeci czas na Starym Kontynencie, zajął 5. miejsce (8:23:37). Zwyciężył Francuz - Mekhissi-Benabbad (8:07:87), przed swoim rodakiem - Tahrim (8:09:28). Kolejny był - ku uciesze gospodarzy - Blanco z Hiszpanii (8:19:15).

Dziesiąty medal dla Polski nie był w zasięgu Marcina Marciniszyna, Daniela Dąbrowskiego, Piotra Klimczaka i Kacpra Kozłowskiego i pozostał jedynie marzeniem. Na dystansie 4x400 m nie do pokonania była sztafeta rosyjska (3:02:14). Tuż za naszymi wschodnimi sąsiadami do mety dobiegli Brytyjczycy (3:02:25), a jako kolejni - Belgowie (3:02:60). W konkurencji kobiet drugie Niemki (3:24:07) i trzecie Brytyjki (3:24:32) nie dorównały Rosjankom (3:21:26).

Konkurencja skoku wzwyż kobiet rozegrała się po myśli pełnej temperamentu Chorwatki - Vlasic, która wynikiem 2,03 zapewniła sobie złoto. Sensacją jest srebro Szwedki - Green (2,01). Trzecie miejsce przypadło świetnie spisującej się na początku Niemce - Friedrich (2,01).

Bieg na 5000 m kobiet zdominowały Etiopki w barwach Turcji. Wygrała Bekele (14:52:20), druga była Abeylegesse (14:54:44). Na najniższy stopień podium wskoczyła Portugalka - Moreira (14:54:71). Polka - Lidia Chojecka nie ukończyła biegu.

Najlepszym w Europie skoczkiem w dal okazał się Reif (8,47). Francuz - Gomis (8,24) i Brytyjczyk - Tomlinson (8,23) nie byli w stanie zatrzymać świetnego Niemca i odebrali srebrny i brązowy medal.

W biegu na 1500 m na wyżyny swoich umiejętności wzniosła się Hiszpanka - Fernandez (4:00:20). Druga była Francuzka - Dehiba (4:01:17), a trzecia linię mety pokonała rodaczka zwyciężczyni - Rodriguez. Sensacją stała się porażka Rosjanki - Alminovej, która była faworytką tego biegu, a zajęła dopiero 6. miejsce. Polka – Sylwia Ejdys nie wytrzymała narzuconego tempa i zajęła 12. miejsce (4:24:82).

W tabeli medalowej prowadzą Rosjanie z dorobkiem 24 medali, a Polska obejmuje 8. lokatę. Nasi reprezentanci zapewnili nam nie lada emocje na tych mistrzostwach. Doświadczeni wykazali się wieloletnią pracą, młodzi dołożyli mnóstwo energii i szczyptę zacięcia. Efekt był niesamowity. Dziewięć medali, liczne niespodzianki, łzy i radość. Może niejedni powiedzą, że mogło być lepiej. Pewnie tak, ale trzeba umieć się cieszyć z każdego sukcesu. Zawody były spektakularne i widowiskowe – i tego właśnie oczekujemy po lekkoatletyce, której towarzyszące konkurencje są częścią ludzkiego społeczeństwa już od zarania dziejów.