Facebook Google+ Twitter

„Kronika ptaka nakręcacza” - Haruki Murakami

„Świat jest p o k r ę c o n y, i przez to powstaje trójwymiarowa głębia. Jak ktoś chce mieć wszystko proste, powinien żyć w świecie opartym na ekierce.”

Okładka książki / Fot. Wielu twierdzi, że świat jest uporządkowanym, logicznym miejscem, a metodyczne, zaplanowane działanie zawsze prowadzi do upragnionych rezultatów. Innymi słowy, jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz, a to co zainwestujesz, wyjmiesz. Dzięki temu ludzkie działania mają sens, bo człowiek jako zwierzę sensotwórcze tak właśnie radzi sobie z życiem – przez nadanie nazwy wszystkiemu. Zjawisko nazwane jest oswojone, czyż nie?

Jeżeli coś wymyka się zasadzie przyczyna-skutek, jest pomijane, podlega próbie redefinicji,ewentualnie (to już zależy od skali) nazywane nieszczęściem lub tragedią. Bo jak inaczej można określić fakt, gdy żona, której się ufało, z którą spędziło się sześć szczęśliwych lat, pewnego dnia nagle odchodzi?
Wprawdzie po paru miesiącach wysyła list, w którym informuje, że od kilku miesięcy spotykała się z innym mężczyzną, ale niczego nawet nie próbuje wyjaśniać i prosi o szybki rozwód. Wreszcie okazuje się, że powróciła do rodziny, od której wcześniej stanowczo się odcięła, pragnąc zbudować siebie na nowo, rodziny, która tak naprawdę nigdy nie zaakceptowała jej małżeństwa.

To właśnie przydarza się bohaterowi „Kroniki ptaka nakręcacza”. I od tego momentu jego spokojna, ustabilizowana i przyjazna rzeczywistość stopniowo się rozpuszcza To, co dotąd nadawało sens jego wyborom odchodzi, a Nowe przypomina bezkształtną amebę. "Nowe" jest tym, co przeciętny człowiek odrzuca jako coś zagrażającego jasnym, prostym zasadom, które porządkują jego życie. Nie każdy lubi szybować jak cortazarowska jaskółka, nie każdy ma ku temu predyspozycje, narzędzia i chęci. Nie każdy zrobi tak, jak radzi jasnowidz Honda: „Gdy trzeba iść w górę, trzeba wspiąć się na najwyższą wieżę i wejść na sam szczyt. A gdy ktoś ma iść w dół, powinien znaleźć najgłębszą studnię i iść na samo dno".
Trudno dziwić się ludziom, pragnącym żyć według ekierki. Niestety, niesie to ze sobą pewne konsekwencje. Prosto ujmuje to May Casahara, postać urzekająco podobna do cortazarowskiej Magi: „Gdyby nawet myślał pan, że się udało, że stworzył pan nowego siebie, pod spodem ciągle byłoby to stare ja. I dlatego teraz padł pan ofiarą zemsty. Mści się na panu ten świat, który chciał pan odrzucić, i własne ja, które chciał pan odrzucić.”

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 18.02.2009 22:00

Murakami: trzy razy tak! Kronika niesamowicie na mnie wpłynęła, chociaż wolę Norwegian Wood, jest bardziej sentymentalna...

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Świetna recenzja :) Coś czuję, że niejedną osobę zachęcisz do Murakamiego

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)Nie wiem jak to możliwe, że ja jej jeszcze nie przeczytałam?! Już wiem po co sięgne po sesji:)
Akcja zacna, do tego widać spory odzew. I kto teraz powie, że Polacy książek nie czytają? ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fakt, pierwotny tytuł był inny, wtedy nazwisko odmienione pasowało lepiej:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus, Murakami jak najbardziej interesujący.

Agnieszko, tylko tytuł mi się tak trochę nie podoba.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus. Ta Akcja coraz bardziej mi się podoba.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie, panie Jarogniewie. Taki efekt daje uzależnienie od praktyk medytacyjnych i wilczej jagody.
Książkę koniecznie prosze kupić - mocna, bardzo, rzecz.

musialam usunąć posta, by imię poprawić:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Początkujący jestem, zapomniałem plusa wstawić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poszukiwanie siebie, dziecka w sobie, dłubanie w podświadomości, to tematy bardzo poszukiwane wśród ludzi, którzy chcą się rozwijać, zajrzeć do (we)wnętrza. Według mojego doświadczenia dobrze napisana powieść, albo zrobiony film, więcej są warte niż setki podręczników. Duży (+) za profesjonalną, stymulującą do zakupu recenzję stawiam Pani Autorce.
PS. Zdjęcie Pani chyba zsiniało.;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.