Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

875 miejsce

Krótka historia futbolu. Początki piłki nożnej

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2011-10-19 07:53

Piłka nożna ma we współczesnym sporcie pozycję niekwestionowanego lidera. Międzynarodowa Federacja Piłkarska zrzesza więcej członków niż ONZ, a mecze przyciągają na stadiony i przed telewizory miliony widzów. Warto poznać jej historię.

Gra w Calcio (poprzedniczki piłki nożnej) we Florencji / Fot. Wikipedia/Public DomainJak to się zaczęło?

Prapoczątków piłki nożnej można upatrywać we florenckim Calcio, eskimoskim kalgut, rosyjskim Lapta, szwajcarskim Harnussen czy japońskim Kemari. Pewne podobieństwa charakteryzowały też gry azteckie oraz różne warianty piłkarskich gier zespołowych ze średniowiecznej Europy. Ojczyzną futbolu w obecnym kształcie jest jednak XIX-wieczna Anglia.

W dobie rewolucji przemysłowej sport ten szczególną popularnością cieszył się wśród studentów i w szkołach prywatnych, gdzie zaczęły powstawać nawet pierwsze kluby. Brak reguł gry powodował jednak, że za każdym razem ustalano inne zasady i nierzadko bardziej przypominało to rugby niż piłkę nożną. Niemniej jednak, nowy sport przybierał na popularności i wkrótce zaczął coraz znaczniej różnić się od gry owalną piłką.

Czytaj także: Wierność i zdrada w futbolu

Rosnąca popularność doprowadziła do kryzysowej sytuacji, kiedy to, ze względu na liczne ekscesy, sport ten został zakazany (nie po raz pierwszy zresztą) przez angielskie władze. Mógł to być już koniec piłki nożnej, ale fakt, że dostrzeżono w niej rolę wentylu bezpieczeństwa dla wyładowania agresji, przy jednoczesnym zapewnieniu posłuszeństwa i dyscypliny oraz przekazie wartości (fair play), przywrócił piłkę nożną do życia. Główny udział mieli w tym wypadku opiekunowie domów dla trudnej młodzieży.

Gentlemen Meeting

Mecz piłki nożnej między Anglią i Szkocją z 1872 roku / Fot. Wikipedia/Public DomainW październiku 1863 roku miało miejsce Gentlemen Meeting w Freemason’s Tavern w Londynie, kiedy to ustalono jednolite reguły gry i definitywnie odcięto się od rugby. Powodem była przede wszystkim chęć ustalenia jasnych zasad tak, by można było bez przeszkód grać między sobą bez wcześniejszych długotrwałych ustaleń. Ponadto, byli uczniowie i studenci, którzy grali w piłkę nożną w szkole czy na uniwersytecie, poszli do pracy i nie chcieli ryzykować kontuzjami. Spotkanie to może uchodzić za dzień narodzin futbolu.

Postanowiono, że grać będzie się okrągłą piłką i poza wyznaczone pole można będzie wyjść jedynie nogami. Ustanowiono Football Association (FA) jako instytucję będącą obiektywnym autorytetem, w gestii której znalazło się m.in. wydawanie licencji dla sędziów. Trzecim ważnym postanowieniem była organizacja, bardzo zróżnicowanych do tej pory, rozgrywek między klubami. Ostatnią regułą o doniosłym znaczeniu była rezygnacja z uwarunkowanych pochodzeniem kryteriów członkostwa.

Trzeba pamiętać, że w tamtych latach istniały bardzo silne podziały klasowe, a futbol wywodził się przede wszystkim z uniwersytetów, a więc klasy wyższej. Dzięki otwarciu się na wszystkich uchronił się on od losu takich dyscyplin jak np. krykiet. Inną sprawą była dominacja Anglików, którzy zakładając kluby w Ameryce Płd. czy Włoszech, nie dopuszczali do gry tamtejszych mieszkańców. Jednym z pierwszych klubów łamiących tę zasadę był FC Internazionale, czyli Inter Mediolan, w którym niemal od początku grali nie tylko Wyspiarze, ale i Włosi, czy Szwajcarzy.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Ja rozumiałem o co Ci chodzi ale większość pewnie nie takie nieścisłości mogą być źle interpretowane i powtarzane dalej. Pozdrawiam ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.10.2011 11:52

Michale, zgodnie z sugestią dodałem pewne uściślenia. Dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rafale mój artykuł kończył się na latach 60tych XIX wieku u ciebie do tego okresu pada zaledwie jedna data więc nie wiem o jakich rozbieżnościach w datach piszesz. Pojawiają się u ciebie nieścisłości natury merytorycznej np gdy twierdzisz ze początkowo piłka cieszyła się szczególną popularnością wśród studentów itp. Po drugie widać, ze artykuł pisany jest z pozycji futbolofilskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popełniłam dwa art. o piłce nożnej. Moj Dziadek, był maturzystą w Berlinie gdy zaczą grać w piłkę. Znalzł sie tam, bo otrzymał "wilczy bilet" za nieposłuszeństwo w zaborze carskim. Tam też zapisał się na politechnikę i ukończył wydział mechaniczyny. Po powrocie w rodzinne strony współzakładał i grał w pierwszym składzie Łodzi Widzew. Dlatego ubawiło mnie to zdanie-> "dostrzeżono w niej rolę wentylu bezpieczeństwa dla wyładowania agresji, przy jednoczesnym zapewnieniu posłuszeństwa i dyscypliny oraz przekazie wartości (fair play), przywrócił piłkę nożną do życia. Główny udział mieli w tym opiekunowie domów dla trudnej młodzieży." Faktycznie - był trudny -> strajkował i bojkotował w Radomskim Gimnazjum. Taka to była wówczas trudna i agresywna młodzież.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.10.2011 12:53

A po przeczytaniu komentarzy z "Historii futbolu w pigułce" wydaje mi się, że temat można uszczegółowić i kontynuować :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.10.2011 12:49

Właśnie przeczytałem Twój artykuł o historii futbolu i rzeczywiście są pewne rozbieżności, głównie co do dat. Z mojej strony mogę jedynie powołać się na literaturę (głównie niemiecko- i anglojęzyczną), z której korzystałem przy pisaniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykulik dobry choć zawiera pewne nieścisłości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.