Facebook Google+ Twitter

46 miejsce

Krótka historia harcerstwa w Sopocie

Już za kilka lat sopockie harcerstwo będzie świętować swoje stulecie. Jak wszystko miało wzloty i upadki, nie zawsze z własnej winy. Poznaj jego historię.

Powstanie pierwszych samodzielnych zastępów harcerskich w Sopocie datuje się na lata 1920-21. Takie zastępy obok Sopotu powstały także w Oliwie i we Wrzeszczu. Z czasem powstały drużyny harcerskie i gromady zuchowe. W 1935 roku na terenie Sopotu działała II Drużyna Harcerek im. Jabłonowskiej (drużynowa Maria Urbankówna), VII Drużyna Harcerzy im. płk. L. Lisa-Kuli (drużynowy Karol Poznański) oraz X Drużyna Zuchów „Gwiazdki” (drużynowa Cecylia Malinowska) i gromada wilczków (wódz Bolesław Hrehorowicz). Działało też koło Przyjaciół Harcerstwa skupiające około 50 dorosłych sopocian. Ponadto młodzież ucząca się w Polskim Gimnazjum i Szkołach Handlowych w Gdańsku należała do tamtejszych drużyn harcerskich.

 / Fot. Ze zbiorów autoraWśród spektakularnych wydarzeń sopockiego harcerstwa okresu międzywojennego należy wymienić spotkanie z Naczelnym Skautem Świata generałem lordem Robertem Baden-Powellem w 1933 roku, organizację zawodów rowerowych „Tour de Sopot” w 1935 roku, udział starszych harcerzy w szkoleniu wojskowym i utworzenie tajnych Harcerskich Oddziałów Bojowych. W literaturze tematu wymienia się sopocką czwórkę Stefana Lange, Brunona Buchnę, Pawła Staniszewskiego i Józefa Rastanisa. Tworcą i komendantem HOB był mieszkający w Sopocie hm. Oskar Żawrocki. Część tych harcerzy w przeddzień wybuchu wojny została wycofana z Wolnego Miasta Gdańska.

Wojna przyniosła straty dla sopockiego harcerstwa. Już pierwszego dnia wojny aresztowano mieszkających w Sopocie działaczy harcerskich Władysława Cieszyńskiego i Jerzego Jesikiewicza, którzy wraz z księdzem Walterem Hoeftem (założycielem sopockiej drużyny harcerzy) i działaczem KPH Jerzym Augustyński zostali rozstrzelani 11 listopada w Lasach Piaśnickich. W obozach koncentracyjnych stracili życie kapelani sopockiego harcerstwa ks. ks. Władysław Szymański i Jerzy Majewski, Działacze harcerscy Jadwiga Frankowska, Leon Godlewski (wiceprzewodniczący Zarządu Okręgu ZHP), Józef Ossowski, Aleksander Różankowski, Marian Strocki.

Sopoccy harcerze uczestniczyli też w obronie Polski w sposób czynny lub pełnili służbę pomocniczą. Harcerki, które przedostały się do Gdyni tak jak Jadwiga Bianga i Iwona Świętochowska udzielały pomocy rannym w rejonie poczty. Ochotniczo w obronie tego miasta stanęli: Jerzy Augustyński, Oskar Żawrocki oraz Leon i Jerzy Godlewscy. Ten ostatni został z czasem zatrzymany przez NKWD i po wywiezieniu w głąb ZSRR zamordowany. W formacjach Wojska Polskiego walczył drużynowy sopockich harcerzy Tadeusz Zehr oraz wódz sopockich wilczków Bolesław Hrehorowicz. Niektórzy trafili do konspiracji, walczyli w Powstaniu Warszawskim. Kazimierz i Tadeusz Milewscy – harcerze z Sopotu – walczyli w baonie „Zośka”. Obaj zginęli w pierwszym miesiącu powstania.

2 Drużyna Harcerzy. / Fot. Ze zbiorów autoraPo wojnie szybko odrodziło się harcerstwo w Sopocie. Obok przedwojennych mieszkańców w nurt harcerskiej działalności włączyli się przybysze ze zburzonej stolicy oraz tzw. repatrianci głównie z Wilna i Lwowa. Powstawały liczne gromady i drużyny. W Sopocie w pierwszych latach miała siedzibę nawet komenda chorągwi. W 1946 roku powstał Harcerski Klub Sportowy odnoszący sukcesy liczące się w Polsce. Niestety, w 1949 roku klub został zlikwidowany z przyczyn politycznych. Ten sam los spotkał całe harcerstwo w 1950 roku.

Sztandar 2 DH. / Fot. Ze zbiorów autoraUtworzona w miejsce ZHP Organizacja Harcerska ZMP (1951-1956) kładła nacisk na masowość, ślepo kopiując wzorce radzieckie. Modne stały się apele, capstrzyki i pokazowe igrzyska sportowe. Od 1953 roku, co roku (do 1956) w Sopocie organizowano Harcerskie Igrzyska Letnie szczebla wojewódzkiego.
Prawdziwe harcerstwo odrodziło się w grudniu 1956 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.