Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13939 miejsce

Krótka historia mamony czyli "Średniowiecze i pieniądze"

Czy wiecie państwo, kiedy i w jakich okolicznościach narodziły się pieniądze? Albo dlaczego moneta stała się najpopularniejszym środkiem płatniczym średniowiecza, a bankierzy nie zawsze cieszyli się splendorem i szacunkiem społeczeństwa?

O tym wszystkim opowiada najnowsza pozycja wydawnictwa Czytelnik, esej Jacquesa Le Goffa Średniowiecze i pieniądze, ledwie dwustustronicowa książeczka, będąca częścią serii Pejzaże kultury.

Esej skonstruowany jest chronologicznie, poczynając od zarania średniowiecza, autor prowadzi czytelnika nie tylko przez historię pieniądza: oprócz niej, pokazuje również w sposób bardzo szczegółowy powiązania ekonomiczno- polityczne oraz wpływ rozwijającego się pieniądza na społeczeństwo. To niewątpliwa zaleta tej publikacji – sprawia, że Średniowiecze… czyta się lekko, z pasją. Książka Le Goffa przestaje być jedynie esejem historycznym, który – jak większość swego gatunku – nudzi suchą faktografią, a staje się ciekawą podróżą przez problemy nędzy i bogactwa, polityki rodzących się europejskich potęg, a także handlu, który stał się solidną podstawą gospodarki wieków średnich.

Jacques Le Goff (ur. 1924) znany jest przede wszystkim jako francuski mediewista i erudyta, specjalizujący się w badaniach nad historią średniowiecznej kultury. Dzięki niemu Europa odkryła wieki średnie na nowo; autor Średniowiecza… odczarowuje epokę, zwracając uwagę na to, że stworzyła ona swoją własną cywilizację, dając fundament pod narodziny nowoczesnego społeczeństwa. Czytając jego prace, zdajemy sobie sprawę z tego, że średniowiecze było epoką nie tylko pełną wigoru i barw, ale też bardzo różnorodną i złożoną – Le Goff w wielu swoich pracach zwraca szczególną uwagę na tzw. Odrodzenie wieku XII, będące zapowiedzią późniejszego, właściwego renesansu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

proponuję ciekawostkę i temat na 11 listopada. (ja znalazł temat na artykuł okolicznościowy)
Otóż już wiosną 1918 roku wybita została polska moneta. Zatem pół roku wcześniej zanim odzyskaliśmy oficjalnie niepodległość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.