Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3994 miejsce

Krótka historia pluszowego misia

Pluszowa zabawka jest nieodłączną częścią dzieciństwa. Każde dziecko chce mieć swojego przyjaciela do przytulania i kochania. Takim przyjacielem jest właśnie pluszowy miś. Zawsze znajdziemy go w rękach naszych pociech.

Pluszowy Miś zawsze przy dziecku / Fot. Katarzyna PiweckaBiały, brązowy, z oklapniętym uszkiem, z łatką lub bez. W Polsce najsławniejszym pluszowym misiem jest Miś Uszatek, ale wszyscy znamy też Colargola i Kubusia Puchatka. Te pluszowe zabawki są bardzo często bohaterami bajek dla dzieci.

Historia powstania tej zabawki nie do końca jest jasna. Najczęściej mówi się, że ta sympatyczna maskotka powstała w 1902 roku. Wtedy ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor "Teddy" Roosevelt przebywał na polowaniu ze swoim towarzyszem, który postrzelił małego niedźwiadka. Przerażony mały miś został uwolniony przez prezydenta. Widoczek tego wydarzenia ukazał się w popularnej gazecie i stał się natchnieniem dla imigranta z Rosji. Od tego momentu zaczęła się produkcja pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy.

Miś jest obecny w każdym domu. W łóżku dziecka, na półce w pokoju, czasami schowany w kartonie na strychu. Osobiście nie znam dziecka, które nie miałoby tej pluszowej maskotki. A i rodzice na pewno gdzieś chowają swoje pluszami z dzieciństwa. Miś jest potrzebny każdemu maluchowi. Pomaga w zasypianiu, pociesza gdy jest smutno, można mu powierzyć wszystkie swoje sekrety. Często te pluszowe zabawki przechodzą z pokolenia na pokolenie. Nieważne czy brudny i zaniedbany. I tak jest wyjątkowy, bo nasz.

Dzieci mają swoje święto 1 czerwca – Dzień Dziecka. 23 czerwca obchodzony jest Dzień Ojca, a 26 maja świętujemy Dzień Matki. Tylko co z pluszowym misiem? On oczywiście też ma swoje święto.

Dzisiejszy pluszowy miś / Fot. Polimerek;http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/14/Teddy_Bear_90_flash.jpgWszystkie dzieci jak i rodzice zgadzają się, że pluszowy miś zasługuje na swoje święto. W przedszkolach ten dzień jest hucznie obchodzony. Każde dziecko zabiera tego dnia swojego pluszaka ze sobą. Może pochwalić się nim koledze czy koleżance, może zaśpiewać mu „Sto lat”. Dzień ten to doskonała okazja do zabawy w towarzystwie misiów. Dzieci śpiewają piosenki o misiach, czytają bajki, organizują teatrzyki. Dodatkowo Święto pluszowego misia jest doskonałą okazją, aby dzieci nauczyć szanowania zabawek.

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia w Marzeninie

W 2002 roku pluszowy miś obchodził swoją 100 rocznicę powstania. Od tego momentu obchodzimy światowy dzień tej popularnej zabawki. Dzisiaj, 25 listopada pluszowy miś świętuje po raz ósmy.

Sto lat, sto lat misiu!

Wywiad z Katarzyną Piwecką - autorką zdjęcia załączonego do artykułu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 25.11.2010 13:32

U nas niestety zapakowane strychu czekają na wnuki :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

U mnie w domu misiów nie brakuje. Tych dużych i tych małych ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kazimierzu :)
Temat jest sympatycznie misiowy i każdemu przywołuje wspomnienia z dzieciństwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.11.2010 12:58

Interesujący artykuł, bo sam temat jest niebanalny.
5*
Pozdrawiam, Beato :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dostrzegam, że czerwona łapka tutaj znowu grasuje i to bynajmniej nie z braku sympatii do misiów.
Myślę, że to efekt braku sympatii do samego siebie, projektujący swoje negatywne emocje na użytkowników portalu w24, do którego wcześniej X zdystansował się odejściem z tego portalu.
To obraz wyraźnego znużenia, chyba nadmiarem wolnego czasu, bez świadomości pozostawiania wrażenia osiągania poziomu zdziecinnienia w sieci własnych iluzji wirtualnych ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewo, pierwszy raz zobaczyłam taki komunikat, a że zbiegiem okoliczności nasze komentarze pojawiły się w przybliżonym czasie - stąd tak pomyślałam, bez ansów, bo komentarz z błędną uwagą słusznie nadawał się do usunięcia :)
Pozdrawiam serdecznie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Alicjo..ja nie usuwałam. Taki tekst często wyskakuje. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewa :)
Chyba minęłyśmy się z usunięciem mojego komentarza z błędną uwagą o dacie Dnia Misia.
Usunęłam chyba razem z Tobą w tym samym czasie, ponieważ wyskoczył mi komunikat:
"Komentarz został usunięty już wcześniej przez Redaktora!"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Misiowo ciepły artykulik :)
Dla wszystkich misiów oczywiście blask 5 gwiazdek (nie tylko na dobranockę ;) )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja też kocham misie..takie link i te żywe. Niektórzy to maja farta spotkać się z takim misiem na szlaku górskim :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.