Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4593 miejsce

Krótka kariera neodymów dobiega końca, magnesy szkodzą

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2006-09-22 07:23

Łódzki Zakład Energetyczny nie musi tropić tych, którzy oszukują liczniki energii magnesami neodymowymi, bo ci którzy chcieli tą sztuczką zaoszczędzić na rachunkach... sami zgłaszają się do elektrowni!

 

Około 80 procent przypadków stosowania magnesów wykrywa się w prosty sposób, a w tym roku ŁZE stwierdził ich już 394.

Sęk w tym, że licznik energii fałszuje wskazania na korzyść użytkownika tylko dopóki pozostaje pod wpływem magnesu. Po jego usunięciu miernik gwałtownie przyspiesza i zawyża zużycie prądu cztero-, pięcio- lub nawet 15-krotnie!

- To pociąga proporcjonalny wzrost opłat - mówi Lucjan Beźnicki, szef wydziału obsługi klienta ŁZE. - Kiedy ktoś orientuje się, że po zdjęciu magnesu ma do zapłacenia dziesięć razy więcej, natychmiast przybiega do nas z reklamacją.

Wysokość rachunku ze "zwichrowanego" magnesem licznika często przewyższa nawet wartość kar za nielegalny pobór prądu (od 200 do 5 tysięcy złotych), jakie ŁZE nalicza stosującym neodymy. Wykrycie tego nie jest trudne - badania techniczne nieomylnie to wykazują.

- Oddziaływanie magnesów trwale zaburza funkcjonowanie układu pomiarowego - mówi Eugeniusz Olczyk, kierownik wydziału pomiarów i odczytów ŁZE. - Tarcza licznika jest hamowana polem magnetycznym. Magnes neodymowy nieodwracalnie osłabia jego działanie. Dlatego po jego usunięciu licznik zaczyna pracować szybciej. (pij)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Szkoda że nikt nie uprzedził kombinatorów o tym fizycznym zjawisku przyspieszania po pewnym czasie. Nie to, żebym ich żałował, ale uczciwość (sic!) wymaga, że jeśli złodzieja chcemy potraktować jak człowieka (sic!), to mu meldujemy, że w sklepie są kamery (albo są one aż tak widoczne, że nie trzeba informować). Ale jestem niemal pewien - nikt nie wiedział, że one po jakimś czasie "podkręcaja obroty". Bóg nierychliwy, ale sprawiedliwy... Allegro jest pełne ogłoszeń o tych magnesach...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.