Facebook Google+ Twitter

Krótki przewodnik po Programie Kultura

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-08-14 12:36

- Cały czas czekamy na kolejne instytucje, które będą mogły dzięki wsparciu unijnemu tworzyć ambitne projekty - mówi w wywiadzie Anna Hieropolitańska z Punktu Kontaktowego ds. Kultury*.

Program Kultura – co to takiego?
Jest to program Unii Europejskiej, który wspiera działania instytucji publicznych i organizacji pozarządowych w zakresie współpracy międzynarodowej oraz budowania europejskiej przestrzeni działań kulturalnych i artystycznych. Kluczowym zadaniem programu jest zachęcanie do europejskiej współpracy kulturalnej, tworzenie nowych partnerstw oraz rozwijanie już istniejących kontaktów. Pozwala on uzyskać dofinansowanie na organizację międzynarodowych wydarzeń kulturalnych, tłumaczenia literackie, festiwale, działalność operacyjną oraz badania europejskiej polityki kulturalnej. Budżet Programu Kultura na lata 2007-13 wynosi 400 mln euro. W zależności od projektu można otrzymać dofinansowanie w wysokości od 2 tys. jednorazowej dotacji do 500 tys. euro rocznie. Średnia wysokość grantów to 100-200 tys. euro. Co roku składanych jest około 1000 aplikacji, z czego ponad 30 proc. otrzymuje dotację. Oznacza to, że co roku dzięki unijnemu wsparciu organizacje kulturalne z ponad 35 krajów realizują około 300 projektów w całej Europie i na świecie.

Jakie są doświadczenia polskich operatorów w pozyskiwaniu dotacji z Programu Kultura?
W obecnej edycji od roku 2007 roku polskie instytucje uczestniczyły w charakterze współorganizatora w 130 projektach, a w 30 były liderami. Beneficjenci Programu Kultura podkreślają nie tylko korzyści finansowe, ale także możliwość nawiązania szerokiej współpracy, wymianę wiedzy i doświadczeń oraz jej wpływ na zakres działań i ogólny rozwój instytucji.

Jak pozyskać dotację z Programu Kultura?
Potrzebny jest oryginalny pomysł, mocne partnerstwo międzynarodowe i przekonująca aplikacja. Rok 2012 to ostatnia szansa na pozyskanie dofinansowania w obecnej edycji Programu Kultura (2007-2013), a termin składania aplikacji upływa 3 października. O granty starać się mogą zarejestrowane instytucje i organizacje, a także przedsiębiorstwa, których główna działalność związana jest ze sferą kultury. Mogą one realizować tzw. „miękkie” i non-profitowe projekty krótkoterminowe (trwające maksymalnie 2 lata, angażujące co najmniej trzech partnerów) lub długoterminowe (trwające od 3 do 5 lat, mające na celu osiągnięcie trwałej współpracy pomiędzy co najmniej sześcioma partnerami). Szansę na dofinansowanie mają operatorzy zainteresowani działaniami wychodzącymi poza ramy lokalne i narodowe, którzy chcą realizować stosunkowo duże projekty z partnerami z państw członkowskich UE, krajami Europejskiego Obszaru Gospodarczego, państwami kandydującymi do UE, niektórymi krajami Bałkańskimi i krajami wyznaczonymi do uczestnictwa w danym roku, np. Australią i Kanadą. Warto podkreślić, że Program dofinansowuje do 50 proc. kosztów projektu.
(Marta W)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.