Facebook Google+ Twitter

Krótkie filmy prezentowane na festiwalu w Warszawie

Współautorzy: Paweł Pniewski

Zamiast chodzić do zatłoczonych multipleksów, warto czasem wybrać się na niszową imprezę filmową, by na nowo poczuć magię kina.

Plakat festiwalu. / Fot. Materiały FFKW ramach kończącego się dziś 7. Festiwalu Filmu Krótkiego, odbywającego się w dniach 26-31 maja w Warszawie, zorganizowano przegląd najlepszych filmów 5. Międzynarodowego Festiwalu Animacji "ReAnimacja" (25-27 kwietnia 2008, Łódź).

Pokaz odbył się 29 maja w Składzie Butelek. Jest to miejsce spotkań warszawskiej bohemy. Zarówno twórcy, jak i odbiorcy sztuk niszowych mają tutaj okazję do rozmów i wymiany spostrzeżeń. Choć pokaz filmów rozpoczynał się o godzinie 22 na niezbyt bezpiecznej warszawskiej Pradze, to przyszło wielu wielbicieli animowanego kina. Przybyła publiczność musiała pomieścić się w salce położonej w podziemiach klubu, gdzie miejsca zazwyczaj starcza dla 20 osób. Lecz specyfika miejsca i jego ograniczone możliwości nadawały temu przedsięwzięciu magii. Kilka minut po wyznaczonej godzinie, gdy obsługa zwołała już wszystkich gości, z projektora ustawionego na skrzynkach po piwie poleciała struga światła.

Projektor. / Fot. Paweł PniewskiPierwszym filmem zaprezentowanym, był francuski "Jour de gloire" ("Dzień Zwycięstwa") z 2007 roku, który zdobył Nagrodę Główną Złotego Ślimaka. Film trwający nieco ponad sześć minut, opowiada historię żołnierza ukrywającego się w podziemiach metra na dzień przed ofensywą. Na zewnątrz trwają walki, a on szykuje się na najgorsze. Pokazany był widzom również film polskiej reżyserki Magdaleny Osińskiej "Radostki", który został wyróżniony za najlepszy film dla dzieci na Festiwalu "ReAnimacja" w Łodzi. Najdłuższy film animowany tego wieczoru, to opowieść o miłości widzianej oczyma dziecka. "Radostki" oraz szwajcarski "Bellringer" Dustina Reesa zostały najcieplej przyjęte przez publiczność zgromadzoną w Składzie Butelek. Na zakończenie pokazu zaprezentowano zwycięskie filmy przeglądu animacji "Animation Unit Bezalel Academy of Art&Design". Niestety filmy z Jerozolimy nie cieszyły się już takim zainteresowaniem.

Kawałek sztuki w Składzie Butelek. / Fot. Paweł PniewskiFestiwal Filmu Krótkiego to okazja do zaprezentowania etiud filmowych, zrealizowanych przez studentów szkół filmowych z całej Polski. Wieczór z animacją to tylko jedna z wielu możliwości jakie zostały zorganizowane. Dziś o godz. 20 w Obiekcie Znalezionym przy ul. Małachowskiego 3 (podziemia Zachęty) odbędzie się impreza OSCARY kończąca 7. edycję FFK. Przyznane zostaną między innymi nagrody za najlepszy krótkometrażowy film fabularny czy najlepszy krótkometrażowy dokument.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+ dobry artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.