Facebook Google+ Twitter

Krótko o Ennio Moricone

W gdańskich Empikach nadal można nabyć bilety na koncert światowej sławy twórcy muzyki filmowej, który odbędzie się 30 sierpnia w Stoczni Gdańskiej. Ennio Morricone wystąpi wraz ze stuosobowym chórem i węgierską orkiestrą symfoniczną.

 / Fot. screenWystęp gwiazdy ma zakończyć tegoroczny Festiwal Solidarności. Wśród wielu utworów, które przedstawi nam Morricone, znajdą się między innymi motywy z filmów "Człowiek legenda", "Ofiary wojny", "Karol, papież, który pozostał człowiekiem". Koncert podzielony zostanie na dwie części.

Ennio Moricone jest Włochem urodzonym w 1928 roku w Rzymie. Jego pierwsze kompozycje powstały gdy miał sześć lat. Był najlepszym studentem w konserwatorium Santa Cecilia w klasie trąbki, kompozycji i muzyki chóralnej. W ciągu dwóch lat ukończył czteroletnie studia. Obecnie ma czworo dzieci i żonę, Marię Travię.

Morricone zaczynał w nocnych klubach, gdzie grał na trąbce. Debiutował w 1961 roku muzyką do obrazu "Il Federale". Jednak jego nazwisko stało się znane dopiero po rozpoczęciu współpracy z jego obecnym przyjacielem Sergio Leone. Napisał wtedy ścieżkę dźwiękową do westernów "Za garść dolarów" oraz "Dobry i brzydki". W 1986 roku muzyka do filmu "Misja" przyniosła mu światową sławę i kolejną nominację do Oskara.

Pierwszą otrzymał w roku 1978 za muzykę do filmu "Niebiańskie dni". Kolejne w 1978 roku za muzykę do filmu "Nietykalni", w 1991 roku za ścieżkę dźwiękową do "Bugsy" i w roku 2000 za muzykę do "Maleny". Skończyło się jednak tylko na nominacjach. Dopiero w roku 2006 Amerykańska Akademia Sztuki Filmowej przyznała artyście Statuetkę Honorowego Oskara za całokształt twórczości, którą odebrał 25 lutego 2007 roku.

Artysta stworzył wiele kantat, utworów klasycznych i baletowych oraz ścieżki dźwiękowe do ponad 400 filmów. Najbardziej znane to "Dawno temu w Ameryce", "Misja", "Człowiek legenda", "Na linii Ognia", "Droga przez piekło", "Nietykalni", "Karol, człowiek, który pozostał papieżem", "Karol, papież, który pozostał człowiekiem".Źródło:
enniomorricone.com
rmf.fm
lastfm.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

O Ennio Moricone najkrócej można powiedzieć: geniusz! Równie świetny jest jeszcze Hans Zimmer :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uwielbiam Ennio Morricone. Ścieżki muzycznej do "Misji" mogę słuchać na okrągło, a gdy jej słucham - zawsze się wzruszam. Żałuję, że nie mogę być na koncercie w Stoczni Gdańskiej. Będzie to z pewnością wielkie wydarzenie muzyczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.