Facebook Google+ Twitter

Krótko o Tłustym Czwartku.

Dzisiaj Tłusty czwartek- ostatni czwartek przed rozpoczęciem się Wielkiego Postu. Tym dniem rozpoczyna się również ostatni tydzień karnawału. Święto ma ciekawą historię i wiąże się z różnymi tradycjami.

W przeszłości

W dawnych czasach Tłusty Czwartek inaugurował obchody Tłustego Tygodnia, który charakteryzował się ogromną ilością zabaw i imprez. Ludzie zapominali o nieszczęściach i problemach i zatracali się w szczęściu i radości. Starożytni szykowali się do obchodów długimi tygodniami, szykowali stoły, obficie zastawione jedzeniem oraz różnymi trunkami.

Obecnie

W teraźniejszości z tych bogatych tradycji został jedynie Tłusty Czwartek- tego dnia je się bardzo dużo słodkich, niezdrowych rzeczy. Głównym przysmakiem są pączki w wielu odmianach- z lukrem, cukrem pudrem, z nadzieniem , czy też bez. Potrzeba kupna tego przysmaku jest widoczna głównie przed cukierniami, które tego dnia są wyjątkowo oblężone przez klientów.

Tradycja w statystykach

Staropolskie przysłowie mówi o tym, iż kto w Tłusty Czwartek nie zje ani jednego pączka będzie miał pecha przez cały kolejny rok. Polacy najwyraźniej stosują się do tradycji, gdyż według statystyk w ten dzień kupowanych jest ponad 100 milionów pączków, co daje przeciętnie 3 sztuki na jednego Polaka.

Opinia lekarzy

Sceptycznie do tego święta nastawieni są dietetycy, którzy radzą zachować umiar w jedzeniu. Jeśli już zjemy pączka lub dwa, powinniśmy to jak najszybciej spalić- pójść na spacer, na basen, czy też pobiegać. Ogromna ilość kalorii oraz kwasy tłuszczowe, zawarte w pączkach, powodują zwężenie naczyń krwionośnych, a w konsekwencji choroby wieńcowe.


Lecz czy nie warto tego jednego dnia w roku zapomnieć o zdrowym żywieniu pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa w jedzeniu? Na to pytanie niech każdy odpowie sobie indywidualnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.