Facebook Google+ Twitter

Krótkofalarstwo - przygoda z techniką?

Krótkofalarstwo kojarzy się zwykle z CB radiem i brakiem kultury. Nic bardziej mylnego. To międzynarodowy ruch społeczny, skupiający miliony ludzi, oddanych swojej pasji i gotowych nieść pomoc w każdej sytuacji.

radiostacja / Fot. Piotr FedykŚwiatowy ruch krótkofalarski, rozpoczął się w początkach XX wieku. Był wtedy zarezerwowany dla wąskiego grona specjalistów związanych z elektroniką. Pierwsze Organizacje zrzeszające krótkofalowców zaczęły się pojawiać pod koniec lat 20. Zaczął się tworzyć międzynarodowy ruch HAM radio (HomeAMateur radio).

Od początku ruchowi przyświecały ideały szerzenia wiedzy technicznej, przy poszanowaniu różnic narodowych, religijnych i kulturowych. Powstał regulamin (HAM Spirit), który jednoznacznie piętnował wszelakie przejawy nietolerancji i braku kultury. Dzisiejsze zasady krótkofalarstwa, mimo ogromnego postępu technicznego nie uległy zmianie. Najlepszymi strażnikami tych zasad są sami krótkofalowcy.

W latach komunizmu, w Polsce, jak i w całym bloku wschodnim, zdobycie licencji było trudne. Władza komunistyczna, niechętnie je dawała. Przełom przyszedł w latach 90. Wtedy w wyniku zmian ustrojowych i prawnych, stacje CB radio rosły jak grzyby po deszczu. Pamiętam jak prawie na każdym dachu, sterczała kilkumetrowa antena CB, czasami było ich kilka. Wieczorami tysiące ludzi siadało do radia i prowadziło rozmowy godzinami. Dzisiaj w dobie internetu i powszechnego telefonu może się to wydawać dziwne, ale wtedy....

Choć CB radio to nie krótkofalarstwo, to jednak ono dla wielu było początkiem przygody z radiem. Dzisiaj CB radio to metoda na szybką informację o sytuacji na drodze. Moja przygoda z krótkofalarstwem, podobnie jak u wielu moich kolegów, zaczęła się od CB radia w latach 90. Jednak dopiero po kilkunastu latach postanowiłem zdać egzamin i uzyskać licencję. Po kilku dniach dostałem swój znak (SQ9NKP) i mogłem rozpocząć przygodę z prawdziwym krótkofalarstwem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

krzyś sp9qzv
  • krzyś sp9qzv
  • 08.08.2012 17:04

Należy dodać że specyfika krótkofalarstwa polega na tym iż mamy mnóstwo znajomych, przyjaciół na całym świecie, a których w większości nigdy osobiście nie zobaczymy. Nie mówiąc o głowach państw.
Vy 73!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.