Facebook Google+ Twitter

Krowy, fabryki i zbrodniarze wojenni, czyli Serbia przed wyborami

6 maja, na Djurdjevdan - hucznie tu obchodzony dzień św. Jerzego - Serbię czekają wybory na wszystkich szczeblach: od władz lokalnych po prezydenta. Na półmetku kampanii pewników jest niewiele, partie desperacko walczą więc o każdy głos.

 / Fot. Paulina VojnovićO ile na zmianę władz lokalnych i wybór nowych posłów do Skupsztiny przyszła już konstytucyjna kolej, to wybory prezydenckie zostały rozpisane przed zaledwie tygodniem na skutek przedterminowej dymisji prezydenta Borisa Tadića. Polityk ten, jako jedyny w Europie będący jednocześnie głową państwa i przewodniczącym największej partii w parlamencie, zdecydował się, jak to określił, „skrócić swój mandat” (pojęcie obce tutejszej konstytucji) o kilka miesięcy. Uzasadnienie: chęć zaoszczędzenia pieniędzy na oddzielną organizację wyborów prezydenckich pod koniec roku i „rozpoczęcie nowego cyklu władzy” związanego z niedawnym uzyskaniem przez Serbię kandydatury do członkostwa w Unii Europejskiej  / Fot. Paulina Vojnovićpodaje serwis eizbori.com.

Nawet najbardziej naiwni zorientowali się jednak, że krok ten nie był wynikiem troski o kasę państwową, a na celu ma on jedynie zwiększenie szans Partii Demokratycznej (DS) byłego prezydenta Tadića w starciu z największą partią opozycyjną, Serbską Partią Postępową (SNS), byłego nacjonalisty, dziś już łatwiejszego do przełknięcia dla Europy, Tomislava Nikolića.

Tadić i Nikolić w szranki staną po raz trzeci. Dwa razy już Tadić wygrywał w wyborach prezydenckich, Nikolić był jednak wtedy członkiem prawicowej Serbskiej Partii Radykalnej (SRS), odpowiadającego obecnie w Hadze za zbrodnie wojenne w latach 90. Vojislava Šešelja, a i demokraci mieli wtedy zupełnie inną pozycję startową.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.