Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13387 miejsce

Krwawa Julka: Najlepszy szpieg gestapo na Śląsku

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-09-08 11:22

Helena Mateja do dzisiaj ścigana jest międzynarodowym listem gończym, jej sprawa wciąż nie została zamknięta. Ale po upadku III Rzeszy udało jej się zmienić tożsamość i zniknąć.

Zarzuca się jej rozbicie śląskiego ruchu oporu i zdradę jego przywódców. W obozach koncentracyjnych, na gilotynie i na szubienicach, zginęło przez nią setki konspiratorów.

[plik 0 prawa]Helena wychowała się w Katowicach, w polskiej rodzinie z patriotycznymi tradycjami. Krewni byli powstańcami, duchownymi. Po wojnie jej sąsiedzi z Ligoty zeznawali: - Gdy tu wróci, zawiśnie na
suchej gałęzi. Znany muzyk Józef Skrzek przez zdradę Matejanki stracił stryja, inspektora wojskowego okręgu katowickiego Związku Walki Zbrojnej. Oficer i harcmistrz Józef Skrzek "Gromek" zginął w grudniu 1941 r.

Egzekucja na pokaz

Józef Skrzek odziedziczył po swoim stryju imię. - Wiem z rodzinnych wspomnień, że wydała go kobieta, podobno piękna. Zapraszała takich działaczy jak on do kawiarni, potem wychodziła, a jej gośćmi zajmowali
się panowie w czarnych, skórzanych mantlach. Po aresztowaniu siedział w więzieniu w Mysłowicach. Datę miejsce śmierci stryja wybrano perfidnie - opowiada artysta.

Po kilkumiesięcznych torturach gestapo przywiozło inspektora Józefa Skrzeka do rodzinnych Michałkowic. Stało się to w przeddzień Barbórki, święta całej lokalnej społeczności. Ściągnięto ludzi, którzy go lubili
i szanowali; był ich nauczycielem, sąsiadem.

- To była egzekucja na pokaz, ostrzeżenie, że to samo zrobią z innymi. Powiesili go na drzewie, razem z innym harcerzem - dodaje Skrzek.

Skazaniec krzyknął jeszcze: "Niech żyje Polska, niech żyje Chrystus Król". Miał 30 lat.

Na początku września 1941 r., do kawiarni przy ul. Kościuszki w Katowicach, zaprosiła go Helena Mateja "Julka", wtedy jeszcze bez przezwiska "krwawa". Dopiero zaczynała swoją działalność. Przyszedł na
spotkanie, bo znał ją wcześniej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

zibi
  • zibi
  • 22.07.2011 08:07

Przecież można zwyczajnie nasłać na tą kurwę płatnych zabójców i po sprawie. Cel uświęca środki, ona musi zdechnąć, najlepiej w mękach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.